Artyści Męskie Granie 2016

Acid Drinkers

Wystąpią w:

Acid Drinkers

Acid Drinkers - zespół rock’n’rollowy założony przy butelce taniego wina w Poznaniu w 1989 r. Pełnoletni, a nawet dojrzały będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od 25 lat. Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu- zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś . Ich popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. Acid Drinkers to 4 osobowości, które wchodzą w skład dobrze naoliwionej i rozpędzonej maszyny. Obecnie Acid Drinkers są świeżo po zagraniu klubowej trasy koncertowej na 25-lecie zespołu, która również promowała ich najnowszy album „25 Cents For a Riff”. Muzycy przez ćwierć wieku przyzwyczaili swoich fanów do podążania we wszystkich kierunkach w szerokim obszarze muzyki metalowej, a każda płyta różniła się od poprzedniej. Tym razem na najnowszym albumie Acid Drinkers zrobili ukłon w stronę klasyki gatunku, w której czują się fantastycznie. Kwasożłopy to prawdziwi mistrzowie sztuki koncertowej – grają z ogromną pasją i energią, od lat gromadzą pod sceną tłumy.

Alibabki i Reggae Goście

Wystąpią w:

Alibabki i Reggae Goście

ALIBABKI, GUTEK, PAPRODZIAD, JUNIOR STRESS, I GRADES, DAWID PORTASZ (JAFIA), DAMIAN SYJONFAM, NADIA NAAMAN, DYMITR & MUCHA (DUBSKA) i KUBA KACZMAREK to gwiazdy, które zobaczymy na scenie Męskiego Grania w specjalnym koncercie - hołdzie polskiej sceny reggae dla twórczości zespołu Alibabki.

Oprócz znanych wszystkim szlagierów Alibabek utrzymanych w konwencji ska i reggae usłyszymy mniej znane młodszym pokoleniom: "Wash-Wash ska" czy "Dykcję". To utwory, które były pierwszymi w Polsce piosenkami zainspirowanymi jamajskimi rytmami. Mało kto wie, że Alibabki były prekursorkami tego nurtu w naszym kraju.

Koncert będzie pasjonująca wyprawą do historii polskiej muzyki rozrywkowej, w którą zabiorą nas współczesne gwiazdy reggae i ska, wzbogacając muzykę Alibabek o własne interpretacje i aranżacje. Wszystkim wokalistom będzie akompaniował znany warszawski zespół ska-jazz THE BARTENDERS.

Ania Dąbrowska

Wystąpi w:

Ania Dąbrowska

Subtelna kobieta z silną pozycją w czołówce polskich gwiazd. Nieprzerwanie, od debiutanckiego albumu „Samotność po zmierzchu” (2004), zachwycająca fanów.

ANIA Dąbrowska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady. Dotychczas nagrała 6 płyt: „Kilka historii na ten sam temat” (2006), „W spodniach czy w sukience?” (2008), „Ania Movie” (2010), „Bawię się świetnie” (2012) i najświeższą „Dla naiwnych marzycieli” (2016). Laureatka ośmiu Fryderyków, czterech statuetek, za koncerty TOP, w ramach festiwalu Top Trendy. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddaje ilość sprzedanych płyt – ponad 200 000!Bilety na jej koncerty rozchodzą się tak szybko, że trzeba na nie polować.

Wokalistka, kompozytorka i producentka niezmiennie wierna własnej estetyce i wrażliwości muzycznej. Wszystkie płyty Ani to sentymentalne podróże w krainę emocji i melancholii. Nieprzeładowane aranżacje, bardzo charakterystyczna, pastelowo ciepła barwa głosu Ani, szlachetne melodie, to urzekające wyróżniki tej artystki. Jak śpiewa w jednej z nowych piosenek – nic nie musi. To raczej my musieliśmy czekać na nowy materiał Ani Dąbrowskiej, tym razem wyjątkowo długo. Artystka poświęciła się życiu rodzinnemu, ale też postanowiła przemeblować swoje zaplecze artystyczne: zmieniła management, częściowo skład zespołu i producenta.

„Dla naiwnych marzycieli” (2016), to płyta nieco inna niż dotychczasowe, bardzo osobista i dojrzała. Muzycznie subtelna i elegancka, ujmuje przestrzenią podkreślaną przez partie fortepianu, gitary akustycznej czy fletu. „Dla naiwnych marzycieli” to płyta rozmarzona i może nawet naiwna, ale przede wszystkim przebojowa i mimo kilku gorzkich nut, wprawiająca w pogodny nastrój. Z resztą, tego pisać nie trzeba – każdy fan muzyki w Polsce doskonale wie, jak działa głos Ani Dąbrowskiej.

Artur Andrus

Wystąpi w:

Artur Andrus

Błyskotliwość, pomysłowość, inteligentny żart to znaki rozpoznawcze Artura Andrusa. Uwielbiany przez wszystkich, którzy lubią być rozbawiani słowem. Dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą". Artysta kabaretowy, co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, komentator "Szkła kontaktowego", Mistrz Mowy Polskiej.

Od 1993 roku związany z radiową „Trójką”. Był redaktorem "Powtórki z Rozrywki", później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową "Trójką pod Księżycem" i piątkowym "Teraz śmieszniej". Obecnie Artura Andrusa możemy słuchać od poniedziałku do czwartku, tuż po godzinie 14, w "Akademii rozrywki".

W 2012 roku wydał autorski album „Myśliwiecka”, który szybko uzyskał status podwójnej platyny i był tego roku w Polsce najlepiej sprzedającą się płytą. W następnych latach pojawiły się DVD ”Piłem w Spale .. i co dalej” i kolejna płyta CD „ Cyniczne córy Zurychu”, która osiągnęła podobny sukces jak pierwszy album. Artur Andrus występuje ze swoimi recitalami w całej Polsce i śmiało można powiedzieć, że należy aktualnie do najlepiej śpiewających artystów kabaretowych.

BRODKA

Wystąpi w:

BRODKA

Po 6 latach od wydania świetnej „Grandy”, nareszcie doczekaliśmy się kolejnej płyty Pani Moniki „Clashes”. Apetyt fanów był ogromny nie tylko z uwagi na czas oczekiwania na kolejny album artystki, ale także dlatego, że tym razem nowa płyta Brodki ukazała się również na całym świecie. To rzadkość wśród polskich artystów. BRODKA, tradycyjnie, nie zawiodła. Spokojnie można napisać, że to album fenomenalny. Krążek promują dwa single: smakowity, cudownie łagodnie ujmujący „Horses”, jednocześnie eteryczny i wyrazisty z orientalną nutą, oraz Santa Muerte – bardzo melodyjny utwór, który mógłby znaleźć się na ścieżce dźwiękowej do filmu Quentina Tarantino, a estetyką pokazaną w teledysku idealnie wpisałby się w scenę z filmu Wong Kar-Waia.

Kolejny raz BRODKA wyszła poza schematy i utarte ścieżki. Skąd tak niepowtarzalna artystka czerpie swoje pomysły? Jak sama mówi pomysł jest zbiorem informacji przetworzonym przez jednostkową wrażliwość. Album „Clashes” jest inspirowany zmysłowością, jaką niesie doświadczanie muzyki sakralnej oraz zapisem wspomnień z dzieciństwa i podróży w rejony japońskiego szintoizmu. Kolejny raz BRODKA zaskakuje. Kolejny raz pozytywnie.

CZESŁAW ŚPIEWA

Wystąpi w:

CZESŁAW ŚPIEWA

Muzyczna armia Czesława Mozila, czyli zespół Czesław Śpiewa. Za jurorem popularnego talent show stoją absolwenci Royal Danish Music Academy i Rhythmic Music Conservatory. Ich muzyka jest wypadkową nietuzinkowych żartów i biograficznych anegdot każdego z nich.

W koncertowym repertuarze Czesław Śpiewa, poza piosenkami z najnowszej płyty, znajdą się także przeboje z dwóch poprzednich krążków zespołu, "Debiut" i "Pop", oraz dorobek pierwszego zespołu Czesława Mozila - Tesco Value. Muzycy zabiorą swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy.

Zespół ma na swoim koncie prawie 13 milionów wyświetleń pierwszego, wielkiego hitu „Maszynka do Świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”. Pierwszy album „Debiut” sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy , a kolejny - „POP” - pokrył się podwójną Platyną . Ostatni, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych album „Czesław Śpiewa Księga Emigrantów cz.1” również zbliżył się do statusu Złotej Płyty. Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych otrzymując 15 nominacji do „Fryderyków” nagród polskiej branży muzycznej mając na koncie 3 zdobyte statuetki „Fryderyka”. Do tej pory zespół zagrał ponad 800 koncertów w Polsce i za granicą m.in. na Roskilde Festival , OFF Festival, Męskie Granie.

Daniel Bloom

Wystąpi w:

Daniel Bloom

Daniel Bloom znany jest z pięknych i przestrzennie rozbudowanych kompozycji. Jego ścieżki dźwiękowe były wielokrotnie nominowane do najważniejszych polskich nagród muzycznych i filmowych. Kompozytor znakomitej muzyki do filmów "Kallafiorr", "Tulipany", "Wszystko, co kocham" czy "Nieulotne".

W 2015 roku nagrał swój autorski album „Lovely Fear”. Zachwycił słuchaczy i krytyków, a promujący go - i zaśpiewany przez Melę Koteluk - singiel "Katarakta" przez wiele tygodni gościł na "Liście Przebojów Programu 3". Do projektu Daniel Bloom zaprosił wielu znanych artystów m.in.: Gabę Kulkę, Tomka Makowieckiego czy wspomnianą już Melę Koteluk. Na jego płycie możemy usłyszeć magiczne lata 80 i 90, które świetnie współgrają ze świeżym, elektronicznym brzmieniem. Połączenie ciekawych głosów, elektronicznej muzyki z elementami pop, dance, czy sadcore tworzy zestaw interesujący i wyrazisty. „Lovely Fear” otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2016 dla albumu roku w kategorii elektronika i alternatywa.

W tym roku na trasie Męskiego Grania usłyszymy specjalny koncert Daniela Blooma z gościnnym udziałem Gaby Kulki, Tomka Makowieckiego i Marsiji (Loco Star).

Dawid Podsiadło

Debiutancki album „Comfort and Happiness” (2013) sprawił, że Dawid Podsiadło dołączył do niewielkiego grona wybitnych artystów odkrytych w historii polskich talent show. Płyta przerosła oczekiwania zarówno fanów, których zyskał po wygranej X-Factora, jak i krytyków. Spójny muzycznie, efektowny wokalnie, pełny świetnych tekstów i ciekawy pod względem aranżacji krążek sprawił, że Dawid zawojował słuchaczy i rynek.

W 2014 roku artysta został laureatem czterech Fryderyków, a płyta uzyskała status diamentowy sprzedając się w nakładzie ponad 150 tys egzemplarzy. W tym samym roku Podsiadło nagrał album z macierzystą formacją Curly Heads. Płyta „Ruby Dress Skinny Dog”, nagrana w całości w języku angielskim, pełna ostrego gitarowego grania zebrała doskonałe recenzje i sprawiła, że wokal Dawida usłyszeli zupełnie nowi słuchacze. Wszyscy czekali jednak na kolejny solowy album i nie zawiedli się. Wydany pod koniec ubiegłego roku krążek „Annoyance and Disappointment” potwierdził umiejętności Dawida i przypieczętował jego wysoka pozycję wśród młodych polskich artystów. Dużą rolę na płycie odgrywają teksty. Pełne niedopowiedzeń i unikające oczywistości, dają ogromne pole do interpretacji dla słuchacza. Płyta szybko zyskała status podwójnie platynowej i ciągle utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.

W tym samym czasie Dawid ruszył w trasę koncertową odsłaniając kolejną nową kartę – bardzo efektowne i drobiazgowo wyprodukowane koncerty stają się znakiem firmowym młodego wokalisty. Nie było więc zaskoczeniem że ponad dwadzieścia tysięcy biletów na klubową trasę rozeszło się momentalnie jeszcze przed pierwszym występem. Talent Dawida Podsiadło trudno kwestionować, publiczność uwielbia go jednak także za wspaniały kontakt, jaki ma ze swoimi fanami i brak gwiazdorskiego zadęcia.

Dick 4 Dick

Wystąpi w:

Dick 4 Dick

Dick4Dick wracają do swoich elektronicznych korzeni! Zamieniają gitary i perkusję na syntezatory, automaty perkusyjne, samplery oraz inne elektroniczne gadżety.

Rockowe piosenki ustąpiły miejsca strumieniowi nieokiełznanych dźwięków. Nowy materiał łączy w sobie koncertową zwierzęcość, imprezowe zatracenie i psychodeliczną alienację - dzikość rave'u, surowy trans techno czy ejtisową przebojowość Dicki żenią z alternatywnym popem, w wyjątkowym dla siebie stylu. Tak jakby maszyny otrzymały duszę. Dick4Dick powracają by ponownie zawładnąć waszymi ciałami, umysłami i sercami!

DJ Eprom

Wystąpi w:

DJ Eprom

DJ Eprom (właściwie Michał Baj) to artysta stanowiący dowód na to, że pasja tworzenia, oryginalność i wytrwałość w dążeniu do celu pozwalają osiągnąć prawdziwy sukces. Mając niespełna 30 lat może poszczycić się podwójnym tytułem Mistrza Świata IDA oraz dwunastoma tytułami Mistrza Polski. Oryginalność oraz różnorodną stylistykę Eproma udowadniają takie wydawnictwa jak „Commodore the Data Wars” (2005), „8 bit Miner Breaks” (2008, winyl), dubstepowy „Machinerio EP” (2010), turntablistyczny projekt Modulators z DJ Benem i Krótkim “Insert coin” (2012), oraz chyba najbardziej znany retro-hiphopowo-satyryczny Sztigar Bonko “Jo Sznupia” (2013). W swoich produkcjach Eprom bardzo często sięga po oldschoolowe komputery rodem z lat 80’ych, analogowe mit maszyny, samplery oraz syntezatory wykorzystując ich potencjał i brzmienie w produkcji zarówno klasycznych hip hopowych brzmień jak i nowoczesnej muzyki elektronicznej. Eprom współpracuje z bardzo wieloma artystami z kraju zarówno jako Dj, producent czy inżynier dźwięku. Efektem tych kolaboracji jest cała masa płyt, nagroda Fryderyka za współprodukcję płyty „Zwierzę bez nogi” oraz Złota Płyta za album Fisz Emade Tworzywo „Mamut”. Sety Eproma to pełne energii przemyślane kompozycje powstające przy użyciu gramofonów i całej gamy instrumentów elektronicznych. Kiedy stoi za konsolą kreując klimat kawałka, panuje nad każdym dźwiękiem, a osiągany efekt za każdym razem zapiera dech w piersiach publiczności. Eprom-Sety to REAL hiphop, dubstep, bassline, funk, rock, metal… czyli muzyka dla ludzi o otwartych głowach.

Domowe Melodie

Wystąpią w:

Domowe Melodie

Niecodzienna, nowoczesna, z klimatem domowych pieleszy, niszowa. Taka jest muzyka zespołu. Odkąd się pojawili nie ma osoby, która pozostałaby obojętna na ich twórczość. Można ich kochać albo nienawidzić, choć bardzo zróżnicowane wiekowo i muzycznie grono fanów wskazuje, że góruje miłość.

Inicjatorką Domowych Melodii jest Justyna "Jucho" Chowaniak, towarzyszą jej Staszek Czyżewski i Kuba Dykiert. Szerokiej publiczności zaprezentowali swoje utwory w 2012 roku na youtube. Przemienili mieszkanie w studio nagraniowe i bez wsparcia wytwórni oraz jakichkolwiek promotorów w czerwcu 2012 roku wydali swój debiutancki album. Kiedy „Zbyszek” a potem „Grażka” trafiły na antenę radiową popularność zespołu rosła, rosła i rosła. Teksty Domowych Melodii to ironia, dystans, lekkość, ale i niewymuszone prowokowanie do refleksji. Treść utworów podkreśla ascetyczna aranżacja muzyczna. Dominują dźwięki fortepianu, akustycznej gitary, smyczków, choć są utwory, w których zespół pozwolił sobie na szaleństwo i zaskakującą formę np. w „Techno” czy „Ścisz to”.

Ich głos dotarł do samej Kasi Nosowskiej, która zauroczona twórczością zespołu zaprosiła ich do udziału w Męskim Graniu. Trzykrotnie wystąpili na Festiwalu Open’er. Udało im się rozkochać w sobie magiczną Islandię, gdzie w 2013 roku zagrali 5 koncertów. Rok później na specjalne zaproszenie Ambasady Polskiej w Lizbonie zespół zagrał wyjątkowy koncert oraz wziął udział w serii spektakli Instytutu B61. Druga, podwójna płyta Domowych Melodii „3” została wydana pod koniec 2014 roku. Szturmem zdobyła serca fanów i głosami czytelników portalu Uwolnij Muzykę wygrała w plebiscycie na Najlepszą Polską Płytę 2014.

Nie związali się z żadną wytwórnią a ich koncerty to nadal piżamowe poranki z kubkiem leniwie pitej kawy. Unikają sterylności wykonania i zachowują urok nagrywanych w domu piosenek z szczekającym psem w tle.

Fair Weather Friends

Wystąpi w:

Fair Weather Friends

Najbardziej opiniotwórczy dziennikarze w Polsce okrzyknęli ich nadzieją muzyki elektronicznej. Swoją działalność rozpoczęli w 2011 roku, a na swoim koncie mają ponad 300 koncertów w kraju i zagranicą – m.in. na scenie New International Talents New Fall Festival w Duseldorfie. Dwukrotnie występowali na scenie jednego z największych europejskich festiwali – gdyńskim Open`erze, gromadząc pod sceną tysiące fanów. Grali także na Coke Live Music Festival (ich singiel „Fortune Player” promował cały festiwal), Free Form Festival, Orange Warsaw Festival, No Border Festival oraz Tatarak Festival. Koncertowy wulkan energii umiejętnie łączący ambitną elektronikę z akustycznym instrumentarium. Siła i moc tanecznych rytmów zaklęta w chwytliwe piosenki. Fair Weather Friends potrafią swoimi utworami pogodzić fanów indie-popu z entuzjastami elektroniki. Ich EP Eclectic Pixels z 2012 r. szturmem zdobyła polskie rozgłośnie radiowe oraz serca słuchaczy w całym kraju. Wiosną 2013 r. zespół wydał nakładem Brennnessel multisingiel „Fly By”, który został wybrany singlem roku 2013 przez słuchaczy Radia Roxy FM. Jesienią 2014 r., nakładem Warner Music Polska, zespół Fair Weather Friends wydał swój pierwszy długogrający album „Hurricane Days”, który jeszcze przed premierą został uznany za jeden z najbardziej oczekiwanych polskich debiutów płytowych ostatnich lat! Muzyka Fair Weather Friends ulega ciągłej ewolucji. Pomiędzy nawiązaniami do lat 70. i 80., soczystego synth-popu, gitarowymi akcentami i elektronicznymi improwizacjami króluje zaraźliwa melodia.

Felicjan Andrzejczak

Wystąpi w:

Felicjan Andrzejczak

Jego głos znają prawie wszyscy, bo któż nie zna piosenki „Jolka, Jolka pamiętasz”? To właśnie on śpiewał tę piosenkę z Budką Suflera. Fani zespołu z pewnością pamiętają także jego wykonania „Czasu ołowiu” czy „Nocy komety”.

Felicjan Andrzejczak zadebiutował w 1977 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, a w 1978 wydał przebój „Peron łez”. Rok później debiutował na Krajowym Przeglądzie Piosenki Polskiej w Opolu, a jego kariera nabrała rozpędu. W 1982 roku jego sceniczne losy splotły się z Budką Suflera i choć liderem zespołu nie został, to do dziś zdarza mu się z Budką współpracować.

Debiutancki solowy album artysty zatytułowany prosto „Felicjan Andrzejczak", wydano w 1987 roku. Fani Pana Samochodzika doskonale znają jego głos z przewodniej piosenki z filmu "Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. W 2014 roku Andrzejczak nagrał album "Czas przypływu". W 2015 roku zaangażował się w projekt „Albo inaczej”, który w niespotykany dotąd w Polsce sposób łączy hip hop z jazzem! Felicjan Andrzejczak został zaproszony do zaśpiewania kultowego tekstu Eldo „Stres”. Estetyczna, oszczędna kompozycja jazzowa, którą skomponował Mariusz Obijalski w połączeniu z charakterystycznym wokalem Felicjana Andrzejczaka tworzą cudowny, bardzo poruszający, melancholijny zestaw.

Gaba Kulka

Wystąpi w:

Gaba Kulka

Oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. To wtedy zaczęły zauważać ją media i rosnąca publiczność. Jednak przełomem był wydany z wielkim hukiem trzy lata później „Hat, Rabbit”. Posypały się laury: „Mateusz” radiowej Trójki, nominacja do paszportu Polityki, złota płyta i doskonałe recenzje, a także Fryderyk dla „wokalistki roku”.

Chwilę później światło dzienne ujrzał „Sleepwalk”, wspólne dzieło Gaby i znanego m.in. z zespołu Futro, Konrada Kucza. Był to pierwszy z licznych i różnorodnych projektów, w jakich artystka wzięła udział (od piosenek Iron Maiden w autorskich aranżacjach zespołu Baaba po piosenki Wojciecha Młynarskiego) zanim publiczność mogła usłyszeć kolejny w pełni autorski, premierowy album: długo wyczekiwany, świetny „The Escapist” wydany w 2014 roku. Na płycie słychać jak wyraźnie zarysował się muzyczny charakter Gaby i towarzyszącego jej od kilku lat na koncertach i w studiu składu muzyków. Czuć silne inspiracje gigantami piosenki lat 70-tych, jazzem i folkiem, ale i krzykliwymi latami 80-tymi - w singlowym utworze „Wielkie wrażenie”.

Artystka właśnie skończyła pracę nad kolejną płytą – ta ukaże się jesienią tego roku.

HEY

Wystąpi w:

HEY

Na polskiej scenie muzycznej od niemal ćwierćwiecza. Jeden z najważniejszych rockowych składów w Polsce. Na koncie mają tyle dobrych płyt, że określenie ich mianem kultowego zespołu jest wręcz niezbędne. Wciąż jednak odkrywają nowe muzyczne horyzonty, wciąż zaskakują. Katarzyna Nosowska oraz Paweł Krawczyk mieli okazję współpracować z teatrem przy okazji spektaklu "Cienie. Eurydka mówi", wyreżyserowanego przez Maję Kleczewską.

Każdy ich koncert to gwarancja uczty dla uszu i duszy, a każda płyta, to coś nowego. Zmieniają stylistykę i eksperymentują. Teksty ich utworów są mądre i przemyślane. W kwietniu br. wydali kolejny studyjny album pt.: „Błysk”. W jednym z wywiadów o tej płycie Katarzyna Nosowska mówi: „we współczesnej Polsce i tak jest za dużo negatywnych emocji, więc dodawanie kolejnego gniewnego głosu w słusznej sprawie, te skrajne emocje pogłębia. Nie chcę w tym uczestniczyć (…) ktoś zamiast na teatr czy książki wydaje pieniądze na nasz koncert. Ja to ogromnie szanuje i nie chcę, żeby po naszym występie ktoś czuł jeszcze większy gniew. Chcę, żeby ludzie wyszli zrelaksowani. Albo żeby zeszło z nich ciśnienie. Albo żeby zapomnieli o czarnej dżungli rzeczywistości”. "Błysk" zyskał już status "Złotej płyty", a single "Prędko, prędzej" oraz "Historie" dotarły na szczyty list przebojów m.in. legendarnej LP3.

How Dare You Alexis

Wystąpi w:

How Dare You Alexis

Kwartet działający w Poznaniu od 2012 roku, w składzie: Witold Skrzypczak – wokal, sampler; Darian Kopaniarz – bas, gitara, wokal; Mikołaj Brygała – elektronika; Marcin Gałduszyński – sampler, perkusjonalia.

Różnorodna i bogata przeszłość muzyczna chłopaków (Hellow Dog, Tempfolder, Uliczny opryszek (!), Distoria) nie pozwala na wciśnięcie HDYA do ciasnej szuflady, a co najwyżej do przepastnej komody muzyki elektronicznej. Jej drzwi nigdy nie domkną kreowanej przez zespół rozległej, muzycznej przestrzeni. Wykorzystując rytm żywego basu, organicznych przeszkadzajek, zaraźliwych melodii i dopieszczonych sampli, serwują po prostu dobre piosenki. Ich cel: zmęczyć energetycznym rytmem, równocześnie kojąc zmysły zaraźliwymi melodiami. Sami o sobie mówią, że HDYA to niczym nie skrępowany, długotrwały projekt spełniający ich zachcianki muzyczno estetyczne.

HV/NOON

Wystąpi w:

HV/NOON

NOON, od początku kariery producenckiej słynie z nieszablonowego podejścia do muzyki i ma za sobą płyty, które są określane mianem „klasycznych”. Jako producent muzyczny przyczynił się do sukcesu takich artystów jak Grammatik („Światła Miasta”, 2000) oraz Pezet („Muzyka klasyczna”, 2002 i „Muzyka poważna”, 2004). NOON to również albumy instrumentalne - kultowe „Gry Studyjne” (2003) czy debiutanckie „Bleak Output” (2000). HV (Hatti Vatti), to wszechstronny producent ceniony nie tylko za wydany w 2014 roku album „Worship Nothing”, który przez krytyków uznawany jest za najlepszą polska płytę elektroniczną roku, ale również za wysoko notowany mini-album “Algebra” (2013). Jego przeszłość muzyczna to bogata dyskografia winylowa z powodzeniem funkcjonująca na rynku europejskim. „HV/NOON” (2014) to album, będący efektem wspólnej - rocznej pracy obu producentów. HV/NOON to projekt, który naturalnie łączy muzykę miejską z elektroniką. Płyta, choć krótka, tworzy spójną klimatyczna opowieść. Osią albumu są wyjątkowi i starannie dobrani goście, którzy znajdują się w czołówce nurtów muzycznych, które reprezentują: Eldo, Hades, Jotuze, Małpa, O.S.T.R. a także Misia Furtak i DJ Twister. Album znalazł się na 12. miejscu w rankingu „Gazety” (Płyta Roku), a utwór „Wilk” na trzecim miejscu wśród 10 najlepszych polskich utworów hip-hopowych. Pod koniec 2015 r. na rynek trafiła instrumentalna edycja HV/NOON „Versions”. Intensywnie domagali się jej słuchacze, recenzenci, ale przede wszystkim fani na licznych koncertach. HV/NOON na żywo gościł na wszystkich największych festiwalach muzyki elektronicznej, zagrał również koncerty klubowe w całej Polsce.

Iza Lach

Wystąpi w:

Iza Lach

Stojąca na rozdrożu, poszukująca tożsamości artystka...zaprasza na spotkanie ze swoim najnowszym alterego - don giovanim. Przybiera męską postać, upadłego, targanego grzechami przeszłości kochanka, nie tracąc wdzięku i charakterystycznej dla siebie emocjonalności.

L.U.C Feat. Rebel Babel Ensemble

Wystąpią w:

L.U.C Feat. Rebel Babel Ensemble

Łukasz L.U.C Rostkowski - polski raper, beatbokser i kompozytor, a także reżyser teledysków i koncertów. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków a także cykl spektakli historycznych "ZROZUMIEĆ POLSKĘ" otrzymał m.in. Paszport „Polityki”, Yacha, Mateusza Trójki i wiele innych nagród. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Motion Trio, a także w ramach promowanej idei "Podaj Dalej" z wieloma młodymi producentami, którym pomagał zadebiutować – Ńemy, Pmx. W 2015r. współpracując z Europejska Stolicą Kultury Wrocław 2016 - założył z Janem Feat'em największy w Europie hip-hopowo-brassowy kolektyw REBEL BABEL ENSEMBLE.

JAN FEAT. - (właściwie Jan Eleński) - duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia. Urodził się w Rønne na Bornholmie, dorastał we Wrocławiu, studiował w konserwatorium w Amsterdamie. Od dzieciństwa fascynują go orkiestry dęte. Teraz powołał do życia nieograniczony międzynarodowy Rebel Babel Ensemble, jednoczący muzyków z całej Europy, amatorów i zawodowców. Wspólnie z nimi koncertuje, przygotowuje muzyczne flashmoby zaskakujące przypadkowych widzów. A wszystko po to, by dzielić się muzyką i przekazywać dalej pozytywną folkową i hip-hopową energię. 
REBEL BABEL ENSEMBLE - to międzynarodowy, nieograniczony big band, do którego dołączyć może każda orkiestra dęta. Na jego czele stoi performer i kompozytor Jan Feat. Rebel Babel Ensemble usłyszeć można podczas mikro koncertów, czyli szalonych muzycznych akcji w przestrzeni miejskiej lub oglądając jedną z RAPocztówek publikowanych w internecie. Rebel Babel to międzynarodowy projekt muzyczny będący serią koncertów, performensów i fleszmobów oraz wideorealacji, które oglądać można w internecie. Premiera płyty Rebel Babel: jesień 2016.

Łąki Łan

Wystąpią w:

Łąki Łan

Jak sami mówią, grają „łąki funk”. Ich muzyka jest nieco klubowa z dużą dozą funku i specyficznych brzmień, które trudno sklasyfikować jednoznacznie za to łatwo Łąki Łan dzięki nim rozpoznać.

Choć muzycy wchodzący w skład zespołu nie od dziś oddają się swojej pasji, to ich debiut mieliśmy okazję usłyszeć dopiero w 2005 r., kiedy wydali płytę „Łąki Łan”. Na drugi longplay zespół kazał fanom czekać aż do 2009 roku. Album „ŁąkiŁanda”, rok po premierze, przyniósł nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Alternatywna. Kolejną płytą zespołu była „Armanda” (2012). Zachwycająca, zwłaszcza numer „Infinity”. Cudownie niepokojące brzmienia instrumentów. Momentami album kojarzy się z latami dziewięćdziesiątymi, buja rytmami reggae, czuć miłość do funku, słychać też elementy electro czy popu. Niesamowita mieszanka, która sprawia, że nie da się jednoznacznie przypisać muzyki „Łąki Łan” do jakiejś definicji gatunku muzycznego.

W ubiegłym roku zespół zachwycił singlem „Biont” zapowiadającym nową płytę. Opowiadając Piotrowi Stelmachowi, w radiowej „Trójce”, o czym jest utwór "Biont", Paprodziad, – czyli Włodzimierz Dembowski – mówił: „To hołd dla wszystkich organizmów żywych, które nas otaczają. Czyli dla ciebie, dla słuchaczy, dla ich roztoczy, dla kwiatków, które mają w domach, żebyśmy wszyscy czuli, że jesteśmy jednym organizmem. I im lepiej będziemy myśleć o sobie i otoczeniu, tym lepiej będzie nam się żyło”.

Lao Che

Wystąpią w:

Lao Che

Lao Che powstało w 1999 roku w Płocku na bazie grupy Koli. Trudno jednoznacznie sklasyfikować muzykę, którą grają. Mieszanina rocku, folku, muzyki ilustracyjnej, z dodatkiem elementów słuchowiska i piosenki aktorskiej.

Ich debiut to "Gusła" (2002 r.)odwołanie do polskich tradycji średniowiecznych, słowiańskiej kultury. Jednak to ich druga płyta „Powstanie Warszawskie” (2005 r.) przyniosła im sławę a Muzeum Powstania Warszawskiego, zamówiło singel „Czerniaków”. Zespół umiejętnie oddał atmosferę tamtych czasów. W produkcji wykorzystano przedwojenne mikrofonów, fragmenty wierszy K.K. Baczyńskiego i przemówień gen. Sikorskiego. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez media jak i publiczność. Trzeci album zespołu „Gospel” (2008 r.) potwierdził mocną pozycję Lao Che na rynku muzycznym i uzyskał status platynowej płyty.

Kolejna płyta formacji „Prąd stały / Prąd zmienny” (2010 r.) jest zupełnie odmienna od poprzednich jest oryginalna i zaskakuje frazami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej. Dla wielu fanów to jedna z najlepszych płyt zespołu. 8 marca 2016 ukazała się nowa płyta Lao Che zatytułowana „Dzieciom” . Płyta dla dorosłych dzieci, opowiadająca o dylematach codzienności z nutą moralizatorską, ale nie w sensie pejoratywnym. Dość poważna warstwa tekstów kontrastuje z lekką i melodyjną warstwą muzyczną.

Leszek Możdżer

Wystąpi w:

Leszek Możdżer

Wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.

Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość, potem pojawiał się w wielu konfiguracjach min. w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Archie’go Sheppa i wielu innych. Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów. Nagrywał i koncertował min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Album Impressions On Chopin wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu Finding Neverland). Projekty solowe (Piano, Komeda) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (The Time, Between us and the light, Polska) osiągnęły statusy Diamentowych i Podwójnie Platynowych Płyt. Jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym.

Maria Peszek

Wystąpi w:

Maria Peszek

Debiutowała w 2005 roku albumem „Miasto mania” i od razu osiągnęła sukces a krążek zyskał miano platynowej płyty. Na początku 2006 roku „Miasto mania” została wyróżniona Fryderykiem za Produkcję Muzyczną Roku, a sama wokalistka otrzymała nagrodę w kategorii Nowa Twarz Fonografii. 2008 rok to kolejna płyta „Maria Awaria”. Choć odważne teksty krążące wokół seksualności nie wszystkim przypadły do gustu, album, po tygodniu od premiery zyskał status złotej płyty a wkrótce potem platynowej. Trzeci album „Jezus Maria Peszek” (2012), jest bardzo osobisty, mocny i brutalny. Artystka przyzwyczaiła fanów do kontrowersji, a na płycie nie ma żadnego niecenzuralnego słowa, nie ma też słowa o seksie. Pomimo, album wydaje się być najbardziej przejmującym i bezkompromisowym dziełem artystki, która współkomponowała i współprodukowała album wraz z Michałem Foxem Królem. „Z Foxem pracujemy od wielu lat, ale długo dojrzewaliśmy do tego żeby wspólnie zrobić całą płytę. Ta praca okazała się dla nas dużo ciekawszą i bardziej niesamowitą przygodą niż mogliśmy przypuszczać”.

Ostatnia płyta Marii Peszek pt.: KARABIN (2016) to zbiór utworów o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Wymowna płyta, idealna na niespokojne czasy, choć jak mówi Maria: „Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to, o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst”. Płytę promuje ostry utwór „Polska A B C i D”, zestawiony z rewelacyjnym teledyskiem. O nienawiści przeciw nienawiści to siła koncept albumu Marii wszak słowa mogą więcej niż naboje… „Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa”.

MILOOPA

Wystąpi w:

MILOOPA

Miloopa przełamuje klasyczne bariery gatunków takie jak elektronika, drum’n’bass, pop, rock, soul, dubstep czy nu-jazz, tworząc wielowymiarową przestrzeń, której klimat zmienia się bardzo dynamicznie.

15 kwietnia 2016 z okazji 15-lecia zespołu ukazał się jubileuszowy album Miloopy VERKE. Materiał wyprodukował Radek Bond Bednarz przy współpracy z Rolim Mosimannem (Faith No More, Björk, The Young Gods). Verke to po Nutrition Facts, Unicode i Optice, czwarte wydawnictwo Miloopy, ukazało się na płytach CD, LP oraz kolekcjonerskiej płycie winylowej w miedzianym opakowaniu. Zapowiadający album VERKE teledysk "Get Ready" powstał na terenach Wrocławskiego Parku Przemysłowego, a w obsadzie aktorskiej gościnnie wystąpił Lech Janerka.

Miloopa ma na koncie współpracę z wybitnymi artystami z całego świata (Eivind Aarset, Anti Pop Consortium, JoJo Mayer, Ganesh Anandan) a także występy na największych europejskich festiwalach (m.in Sziget, United Islands, Be2gether, Fete De La Musique, Creamfileds) oraz trasy koncertowe we Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwie oraz na Węgrzech.

Misia Furtak

Wystąpi w:

Misia Furtak

Wokalistka, basistka, autorka tekstów. W latach 2005-2013 związana z zespołem Tres.b. Wspólnie nagrali trzy albumy. Pierwszy to „Scylla and Charybdis” (2007), o którym holenderski OOR Music Magazine napisał: „Melancholijny pop rzadko brzmi ładniej” oraz „brzmienie głosu Misi Furtak można by usytuować między Björk i PJ Harvey”. Drugi krążek: „The Other Hand” (2010) w Polsce zdobył Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Trzeci album grupy, na którym znalazły się autorskie kompozycje Misi, „40 Winks of Courage” (2012), otrzymał Paszport Polityki.

Po zawieszeniu działalności Tres.b. artystka skupiła się na karierze solowej. Jako Misia Ff nagrała debiutancki mini album pt.: „Epka”, który pojawił się na rynku w październiku 2013 r. Jednym z singli promujących płytę jest „Mózg", do którego polskie słowa napisała Misia Ff, a muzykę Rykardy Parasol (oryginalny tytuł: „Your Safety Is My Concern”). Piosenka została utworem roku Radia PIN, otrzymała także nominację do Fryderyka 2013 r. Cudowne brzmienie ma utwór „Lust for Life”, nagrany w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie. Misia Ff autorską interpretacją zamieniła utwór Iggy'ego Popa w subtelnie snutą opowieść. Wokalistka w 2013 r. została uhonorowana prestiżową Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Warto wspomnieć, że Misia Furtak współpracuje także z HV/Noon – na płycie pt.: „HV/Noon" (2014) wystąpiła gościnnie i nagrała utwór „Nadważkość”. Bardzo ciekawie brzmi efekt aliansu Misi Furtak i Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti, HV/NOON) w ramach projektu Ffrancis (2015). Na limitowanym, czerwonym winylu możemy usłyszeć dwa utwory duetu: „Would You Like Me To Continue” i „Got Me Started”. Bardzo polecamy. Bogate aranżacje idealnie współgrają ze świeżością i lekkością głosu Misi Furtak. Niebawem usłyszymy Misię także na nowej płycie Wojtka Mazolewskiego.

MIUOSH

Wystąpi w:

MIUOSH

Miuosh (Miłosz Paweł Borycki) raper i producent muzyczny (Fandango Records). Początkowo związany z katowickim zespołem „Projektor”. Jego pierwszy solowy album „Projekcje” pojawił się w 2007 roku, jednak na rozgłos trzeba było parę lat poczekać. Sukces i to złoty przyniosła mu płyta „Prosto przed siebie” (2012) , co sprawiło, że nowi fani Miuosha odkopali starsze produkcje i wydany wcześniej album „Piata strona świata” zyskał status złotej płyty. Kolejna platyna to „Pan z Katowic” (2014).

W 2015 roku Miuosh i Radzimir Dębski wystąpili razem katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Raper i kompozytor stworzyli rewelacyjną mieszankę muzyki symfonicznej i hip-hopu. Intrygujące aranżacje Jimka i moc orkiestry sprawiły, że Miuosh stał się jeszcze bardziej wyrazisty. Koncert zarejestrowano i wydano album „2015” zawierający 13 utworów.

Ten rok to fantastyczny koncert na deskach Teatru Śląskiego „Opowiem Wam moją historię. Miuosh akustycznie”. Ponad 20 muzyków na jednej scenie, wyjątkowi goście spoza rapowego świata, niepowtarzalna teatralna oprawa i charakter akustycznego koncertu, za którego reżyserię odpowiadali Dariusz Chojnacki oraz Raspazjan - doskonałe podsumowanie dorobku artysty.

Natalia Nykiel

Wystąpi w:

Natalia Nykiel

Wokalistka, autorka tekstów, muzyk. Mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek electro popu. Jej debiutancka płyta „Lupus Electro” została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014. Do współpracy nad albumem artystka zaprosiła najbardziej niepokornych twórców tego nurtu – produkcję płyty powierzyła Foxowi (odpowiedzialnemu m.in. za muzykę i produkcję płyt Marii Peszek). Na wyjątkowy klimat płyty złożyły się także doskonałe teksty napisane przez Katarzynę Nosowską, Budynia z zespołu Pogodno, Paulinę Przybysz, Bunia z zespołu Dick 4 Dick, Karolinę Kozak oraz samą Natalię. To bardzo dobry wybór, bo, jak mówi sama Natalia, tekst to w piosence najważniejsza rzecz. Rzadko zdarza się by muzyka elektroniczna zawierała taki ładunek emocjonalny w warstwie tekstu i to z pewnością złożyło się na niekwestionowany sukces pierwszej płyty. Debiut Natalii Nykiel to niecodzienny, przemyślany i alternatywny projekt, ze spójną i odważną koncepcją artystyczną, która wniosła na polską scenę wiele świeżości. Smaku temu nowatorskiemu wydawnictwu dodaje oprawa graficzna albumu. Siłą Natalii są też bardzo przemyślane i dopracowane teledyski. Łącznie mają już prawie 40 milionów wyświetleń, z czego wideoklip do singla „Bądź duży” znalazł się na 2 miejscu najczęściej wyświetlanych polskich teledysków oraz na 6 miejscu najczęściej odtwarzanych teledysków z całego świata w Polsce w 2015 roku! Natalia Nykiel zagrała szereg koncertów m.in. w radiowej Trójce, na Olsztyn Green Festival 2015, czy na Spring Break Festival 2015, podczas którego wypełniła przestrzeń głównej sceny festiwalu. „Error” to tytuł najnowszego singla artystki i jednocześnie pierwsza zupełnie nowa kompozycja od czasu „Lupus Electro”. Towarzyszący singlowi teledysk, udowadnia, że artystka konsekwentnie realizuje swoją artystyczną wizję łącząc autorską muzykę z charakterystyczną dla niej warstwą wizualną. Natalia Nykiel zapełniła trwającą od wielu lat na rodzimym rynku muzycznym lukę – nie oglądając się na obowiązujące trendy, otworzyła nowy, od dawna wyczekiwany rozdział na gruncie polskiego electro popu.

O.S.T.R.

Muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce.Od przypadkowego koncertu w 2001 roku, nieprzerwanie związany z wytwórnią Asfalt Records. Konsekwentnie podąża obranym przez siebie kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko: 19 albumów muzycznych z czego 5 pokryło się złotem, 4 platyną, a jedna podwójną platyną. Współpracował z polskimi muzykami pokroju Michała Urbaniaka, braci Waglewskich czy Kasi Nosowskiej, z którą był dyrektorem artystycznym Męskiego Grania 2013.

Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, pomysłowo wykorzystuje przyswojoną wiedzę klasyczną w kompozycjach opartych na czarnej muzyce miejskiej. Mimo, że od kilkunastu lat jest w nieprzerwanej trasie koncertowej, jest przykładnym ojcem dwójki synów i wzorowym mężem.

„Życie po śmierci”, ostatni album wydany w lutym 2016 roku, bazuje na prywatnym życiu muzyka. Przeżycia i przemyślenia wynikające z rekonstrukcji płuca stały się treścią płyty, co spotkało się z bezprecedensowym przyjęciem przez krytyków i słuchaczy. Sprzedaż album w kwietniu 2016 r. przyniosła podwójną platynę. "

ØRGANEK

Muzyczne wydarzenie roku 2014. Kwartet sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów, Tomasza Organka, którego debiut płytowy (Głupi, Mystic Production, 2014) osiągnął status platynowej i wyraźnie zdominował rynek wydawniczy w Polsce. Laureat licznych nagród (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). Muzyka kwartetu realizowana na żywo wymyka się jednoznacznym rockowym aranżacjom zawartym na płycie Głupi, pchając zespół ØRGANEK bardziej w stronę spektaklu, w którym improwizacja i nieskrępowana ekspresja sceniczna przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy poszukujących tego, co unikatowe, wolne i prawdziwe.

Tomasz Organek – gitarzysta, kompozytor, producent, autor tekstów i opowiadań. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na swoim koncie ma również studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider i założyciel grupy ØRGANEK, której debiutancki album Głupi (2014) osiągnął status platynowej płyty oraz otrzymał nominację do Fryderyka 2015 za Najlepszy Album Rock. Laureat Fryderyka 2006 w kategorii Nowa Twarz Fonografii wraz z zespołem SOFA. Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego czy Nagrody Offensywy Trójki - Szczoty 2015. Uczestnik cyklu Nowe Męskie Granie 2014 oraz Męskie Granie 2015.

Projekt Albo Inaczej

Wystąpią w:

Projekt Albo Inaczej

Albo Inaczej to projekt wydawnictwa Alkopoligamia. W 2015 roku wydawcy postanowili zderzyć hip - hop z jazzem. Pomysł zakładał wykorzystanie kultowych tekstów hiphopowych kawałków, oddanie ich w ręce zaproszonych wokalistów, którzy zaśpiewają je w nowych, jazzowych aranżacjach. Z hiphopowym repertuarem w swingowych klimatach, w towarzystwie big-bandu, zmierzyli się m.in. Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko i Andrzej Dąbrowski.

Niesamowite połączenie tekstów raperów z głosami legend polskiej piosenki, sprawiło, że płyta osiągnęła status złotej już miesiąc po premierze. Idąc za ciosem wydawcy postanowili do projektu zaprosić producentów szerokorozumianej muzyki miejskiej (m.in. Małe Miasta, Kuba Karaś z zespołu The Dumplings, RAU, Flirtini, Szogun czy Kixnare) i dać im oryginalne ścieżki do zremisowania co zaowocowało płytą Albo Inaczej REMIXY, której premiera odbyła się w kwietniu br.

Na trasie Męskiego Grania usłyszymy: Andrzeja Dąbrowskiego, Krystynę Prońko, Felicjana Andrzejczaka, zespół Flexxip - Ten Typ Mes i Emila Blef oraz Eldo.

Rasmentalism

Wystąpią w:

Rasmentalism

Ras i Ment. MC i producent. Świetnie zgrany duet współpracujący od 2006 roku. W swoim dorobku mają m.in. „nielegalne” albumy: „Dobra muzyka, ładne życie”, „Duże rzeczy” z W.E.N.Ą. czy „Hotel trzygwiazdkowy”. W 2011 r. nawiązali współpracę z wytwórnią JuNouMi Records, wydając swoją pierwszą winylową epkę w nakładzie limitowanym 500 egzemplarzy.

Pod koniec 2013 roku nakładem Asfalt Records ukazał się pierwszy, dostępny w powszechnej sprzedaży album Rasmentalism „Za młodzi na Heroda”. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in.: Eldo, VNM i Spinache. Ta płyta pokazała talent Rasa. Dobry warsztat, błyskotliwe teksty i misz-masz aranżacyjny Menta. Kolejny album duetu: „Wyszli coś zjeść” pojawił się na rynku w kwietniu 2015 roku. Płyta dobrze przyjęta przez rynek i publiczność. Zróżnicowana treściowo - teksty w pierwszej, trzeciej osobie - ale przede wszystkim muzycznie. Mięsiste basy i gitara, jak w „Dnach butelek”, wpadają na nieco dyskotekowe brzmienie w kawałku: „Świat zwariował w 29 lat”.

Najnowsze dzieło Rasmentalism, album zatytułowany „1985” (2016), jest zdecydowanie najlepszą pozycją w dyskografii chłopaków. Jest niczym przesłanie do tytułowego pokolenia. Choć, jak sami twórcy przyznają w wywiadach, częstokroć sami są zdziwieni tym, jak słuchacze interpretują ich płyty. Sporo tam tekstów – rozliczeń. Czuć powiew dojrzałości i dorosłości. Bryluje Ras, a Ment idealnie dopełnia muzyką warstwę tekstu. Znów mamy cudownie zróżnicowany muzycznie album, który zachowuje spójność mimo przeskoków między stylami. Płyta zdecydowanie warta zainteresowania, które wzbudziła już dwa tygodnie po premierze.

Raz Dwa Trzy

Wystąpią w:

Raz Dwa Trzy

Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków.

Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany, jako zespół rockowy - wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz Dwa Trzy to zjawisko. Fenomen. Są twórcami i równie dobrymi interpretatorami. Interpretacje tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Raz Dwa Trzy to jedne z najpiękniejszych i najtrafniejszych spośród dostępnych.

Wielokrotnie nominowani do prestiżowych nagród muzycznych, nagradzani, ich albumy niejednokrotnie pokrywały się złotem i platyną. W tym roku na trasie Męskiego Grania usłyszymy specjalny koncert Raz Dwa Trzy feat. Z udziałem: ØRGANEK, BRODKA, Dawid Podsiadło, Leszek Możdżer i Mariusz Lubomski.

Rebeka

Wystąpią w:

Rebeka

Zespół założyła Iwona Skwarek w 2008 r., dwa lata później dołączył do niej Bartosz Szczęsny. Duet łączy elektro-pop i kombinację słowiańskiej melancholii z taneczną energią. Minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim sprawiają, że słuchając utworów Rebeki płyniemy razem z dźwiękami. Niesamowity głos Iwony - jednocześnie delikatny i zdecydowany - potrafi niebezpiecznie zauroczyć. Artyści lubią analogowe instrumenty z lat 70. i 80, dzięki czemu uzyskują brzmienie, które nie jest krystalicznie czyste, lecz ma w sobie pewien zakres niedoskonałości i „brudu”. Ten klimat plus charakterystyczne aranżacje i styl sprawiają, że Rebeka jest rozpoznawalna od pierwszych nut.

Zespół ma na koncie wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich debiutancka płyta „Hellada” (2013) jest precyzyjnie i perfekcyjnie dopracowana. Powstawała z przerwami niemal trzy lata, jednak warto było czekać na tak wysublimowany debiut. Album został uznany przez Gazetę Wyborczą Polską Płytą Roku 2013. W listopadzie 2014 grupa wydała minialbum „Breath”, na którym znajdziemy bardziej surowe brzmienia niż na debiutanckim krążku. Ta drapieżność oddaje ducha koncertów Rebeki. Duet dużą wagę przywiązuje do pracy nie tylko nad wydawnictwami studyjnymi, ale i brzmieniem koncertowym. Wymyślają nowe warianty poszczególnych utworów, skrupulatnie planują cały występ dbając by nie był tylko odtworzeniem tego, co zostało nagrane w studio.

W marcu ukazała się druga płyta Rebeki „Davos”. Singlem promującym krążek jest „Perfect Men”. Tytuł albumu nawiązuje do książki „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. „Davos” to podróż przez 10 utworów. Płyta, jak mówi Iwona, opowiada o tym, że wiele rzeczy się kończy, ale można się z tym pogodzić i o tym, że można być blisko nawet, gdy jest się daleko.

RYSY

Wystąpi w:

RYSY

RYSY to autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko. Działający od zaledwie półtora roku duet zdążył już solidnie zaznaczyć swoją pozycję na polskiej scenie muzyki alternatywnej.

Poza licznymi wyróżnieniami (m.in. Artysta Roku według Aktivista, Debiut Roku według portalu Muno.pl) zespół został nominowany do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Debiut Roku i wystąpił na gali rozdania tych nagród u boku Zbigniewa Wodeckiego.

SBB

Wystąpią w:

SBB

45 lat na scenie. Trzech fantastycznych muzyków, którzy dokonali rewolucji w polskim rocku i naznaczyli go raz na zawsze. Pokazali jaki powinien być progresywny rock. Wysoko podnieśli poprzeczkę swoimi koncertami, na których sztukę twórczej i kunsztownej improwizacji wznieśli na wyżyny.

Silesian Blues Band powstał w 1971 r. w Siemianowicach Śląskich. W składzie tria obok Józefa Skrzeka znaleźli się Apostolis Anthimos (gitara), oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Regularne koncerty na Śląsku i pierwsze nagrania radiowe spowodowały, że zespół szybko stał się popularny. Pod koniec 1971 r. Silesian Blues Band rozpoczął współpracę z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen). Latem 1973 r. drogi muzyków rozeszły się, a Silesian Blues Band przekształcił się w SBB. Skrót ten rozwijano, jako „Szukaj, Burz i Buduj”. Pierwszy album SBB został zarejestrowany w 1974 r. Wypełniła go brawurowa, żywiołowa muzyka, odwołująca się do tradycji Jimi’ego Hendrixa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary, przesterowanego basu (jeden ze znaków rozpoznawczych SBB tamtego czasu!) okraszona lirycznym brzmieniem fortepianu. Kanwą drugiego albumu zespołu „Nowy horyzont” stały się nagrania radiowe. Później powstają „Pamięć” i „Ze słowem biegnę do ciebie”. Każda kolejna płyta SBB to stopniowe odchodzenie od żywiołowego, szalonego rocka na rzecz przemyślanych i rozbudowanych kompozycji, rejestrowanych z użyciem syntezatorów i bogato stosowanej techniki wielośladowej. Rok 1977 to koncerty SBB poza Polską i nagranie dwóch albumów: „Follow My Dream” i „Welcome”, przeznaczonych na rynek zachodni. Kolejna płyta „Memento z banalnym tryptykiem” (1980), okazuje się być ostatnią „tamtego” SBB – jednocześnie to album najlepszy, najdojrzalszy, obrazujący drogę, jaką przebyła grupa od swojego debiutu.

Na nowy materiał studyjny przyszło czekać do 2007 r., wtedy ukazał się świetny, przypominający początkową stylistykę zespołu album „The Rock”. Jesienią 2011 r. duet Skrzek/Anthimos – przygotował nowy album studyjny - „SBB”, a 13 kwietnia 2014 roku SBB zagrało po raz pierwszy od 1994 roku w swoim żelaznym składzie - za perkusją znowu usiadł Jerzy Piotrowski! Rok 2015 to współpraca z Michałem Urbaniakiem udokumentowana na płycie pt.: „SBB & Michał Urbaniak w Trójce”. W maju tego roku ukazał się zapis fenomenalnego koncertu SBB z 1975 - „SBB Hofors 1975”.

Zespół nagrał mnóstwo płyt. Współpracował Z Paulem Wertico, który wcześniej był perkusistą Pat Metheny Group oraz Gaborem Nemethem znanym z Locomotiv GT. Muzycy dwukrotnie wystąpili jako gość specjalny Deep Purple. Ciekawych dokładnej dyskografii odsyłamy na oficjalną stronę zespołu.

Sokół i Marysia Starosta

Wystąpią w:

Sokół i Marysia Starosta

Wojtek Sokół – raper i autor świetnych tekstów, które na stałe weszły do kanonu kultowych np.: „Każdy ponad każdym”, „Mogę wszystko” czy „W aucie” (współautor). Karierę zaczynał w 1996 r. z ZIP Skład. W latach 2000-2005 tworzył w zespole WWO założonym wspólnie z DJ Deszczu Strugi i Jędkerem. Wspólnie wydali 4 albumy a WWO stała się grupą znaną także poza polską sceną, koncertując w Europie i USA. Sokół chętnie i często współpracuje z innymi artystami. Nagrywał z Frankiem Kimono, Michałem Urbaniakiem, chłopakami z 15 Minut Projekt. W latach 2007-2009 nagrał trzy albumy z innym reprezentantem ZIP Składu – Pono. Pierwszy z nich zyskał status złotej płyty.

Marysia Starosta - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Szkołę wokalną na Bednarskiej porzuciła, kiedy dostała się do telewizyjnego musicalu TVN pt.: „Kwiaty we włosach”, z którym ruszyła w dwuletnie tournée po Polsce. Śpiewała w chórkach z wielkimi polskimi gwiazdami: De Mono, Piotrem Polkiem, Krzysztofem Krawczykiem. Współpracowała z Afromental, FU, Martyną Jakubowicz. Debiutancki album: „Maryland” nagrała we współpracy z saksofonistą Grzegorzem Piotrowskim w 2008 roku. Singiel „Nie ma nas” pół roku gościł na liście RMF FM.

Sokół i Marysia Starosta pierwszy wspólny projekt „Czysta Brudna Prawda” nagrywali aż dwa lata (2009-2011). Do współpracy zaprosili znanych w kręgach hip-hopu i r’n’b producentów zagranicznych a także DJ’ów: Deszczu Strugi, Kebsa i DJ B. Ten niespiesznie nagrany album zyskał status platynowej płyty. Rok 2013 przyniósł kolejną płytę duetu „Czarna Biała Magia” i kolejną platynę. Połączenie delikatnego głosu Marysi i surowego rapu Sokoła sprawia, że mieszanka popu i hip-hopu ma swój niepowtarzalny charakter.

Taco Hemingway

Wystąpi w:

Taco Hemingway

Taco Hemingway jest młodym, niezwykle utalentowanym raperem. Debiut zaplanował sam i własnym sumptem nagrał swoje pierwsze minialbumy: „Young Hems” (2013), „Trójkąt warszawski” (2014) i „Umowa o dzieło” (2015). Materiał został udostępniony bezpłatnie w formach – digital stream na kanale YouTube oraz digital download za pośrednictwem oficjalnej strony rapera.

„Trójkąt warszawski” sprawił, że o raperze zaczęło być coraz głośniej. Nic dziwnego, to płyta, gdzie muzyka jest naprawdę niezła, teksty zabawne i dobrze rymowane, a głos Taco zapada w pamięć, głównie za sprawą dobrej dykcji i delikatnej, prawie niezauważalnej wady wymowy. Świetne skity pochodzące z Polskiej Kroniki Filmowej dodają całości charakteru. Szybko perełkę, jaką jest Taco na hip-hopowej mapie polskich artystów, zauważyła wytwórnia Asfalt Records i podpisała z nim kontrakt na reedycje „Trójkąta Warszawskiego” i „Umowy o dzieło”. Obie płyty osiągnęły sukces. Pochodzący z „Umowy o dzieło” kawałek pt.: „Następna stacja” stał się hitem Listy Przebojów Programu Trzeciego. To świetny numer o pełnej wrażeń podróży warszawskim metrem. Dobry podkład muzyczny, oryginalne, wpadające w ucho sample, które zdecydowanie są wyróżnikiem Taco.

Jego teksty, jak w „Awizo”, urzekają trafnymi obserwacjami zamkniętymi w pigułkach rymów zaprawionych ironią, np.: „Władam sojowym mlekiem, bo jestem sojowy Posejdon”. Jego teksty to takie miniaturowe smaczki stolicy i pastisz na wszelkie wielkomiejskie mody. Taco zdecydowanie ma talent, potrafi wyraźnie i bardzo szybko rapować, jak w „A nie mówiłem Ci”. Zaskakuje świeżością, głaszcze głosem, nie krzyczy - ma w sobie coś podobnego do tego, co miał Snoop, gdy zaczynał. Warto pójść na jego koncert. Z pełnym przekonaniem zapraszamy.

Ten Typ Mes

Wystąpi w:

Ten Typ Mes

Jako autor tekstów Typ zawsze stawiał na kontrowersję i bezpośredniość (już od debiutu z Flexxipem w 2003 r.), jako MC - na technikę i rewolucyjną formę. Jego wokalne wycieczki w stronę g-funku i punk rocka dały mu miano najbardziej rozśpiewanego rapera w Polsce. Mes (wł. Piotr Szmidt, ur. 1982 r. w Warszawie) skomponował i wyprodukował też kilka swoich szlagierów, m.in. "List", "Jak to?!" czy "Patrzę w rachunek". Rozwiązania na granicy regularnego koncertu i performance'u wyróżniają "gigi" Mesa pośród konkurencji. W 2015 roku Ten Typ Mes zaczął koncertować z Live Bandem prowadzonym przez Foxa. Wystąpił między innymi na festiwalu Spring Break, OFF Festival czy na Męskim Graniu we Wrocławiu.

Ten Typ często zmienia wizerunek sceniczny intrygując żądnych zaskoczeń fanów i wprawiając w osłupienie sceptyków - z Flexxipem straszył łysą głową, przy promocji solowych płyt stawiał na marynarki i emploi przepitego poety, inspirował się kalifornijskimi alfonsami podczas prac nad g-funkowymi albumami formacji 2cztery7. Kreatywność Szmidta wykracza poza studio i scenę - w 2008 roku nagrał "My", jeden ze swoich największych hitów. Pionierski w formie utwór w całości zarejestrowano na jednej z warszawskich ulic. "My" jako singiel, pomimo szumu samochodów w tle i surowego brzmienia, promował album "Zamach na przeciętność" (i stał się hitem portalu youtube).

Po przygodach z kilkoma wytwórniami Mes postawił na niezależność - wraz ze wspólnikami, Łukaszem Stasiakiem i Witkiem Michalakiem, założył wydawnictwo Alkopoligamia.com. Od 2006 roku Alkopoligamia wyrosła na wzór małej oficyny wydawniczej i uznaną markę ubrań. Większość longplayów z tej stajni wychodzi na winylu, do każdego dodawany jest jakiś specjał (od numerowanych egzemplarzy po plakaty i przypinki do kurtek). Muzyka i teledyski pełne niecodziennych rozwiązań, grafika oraz okładki projektowane przez rozchwytywanych absolwentów ASP zapewniły ekipie Mesa status jednej z najważniejszych niezależnych wytwórni w Polsce.

Współpraca z jazzmanami (od Andrzeja Dąbrowskiego, przez Zbigniewa Jakubka po Monikę Borzym), ekspertami od elektroniki (Kixnare, Adam Peter, Lower Entrance, Auer), rocka (Olaf Deriglasoff, The Lunatics) i oczywiście hip hopu (od Łony i Piha, po Emade i Noona) nie skończyła się dla Mesa rejsem w mainstream. Ten Typ Mes to wciąż artysta, który mimo dwóch złotych płyt na koncie ("Kandydaci na szaleńców" 2011, “TBZD” 2014) nie "straszy z lodówki"; obrał ścieżkę przemyślanej promocji w wyselekcjonowanych mediach, a jego twórczość odkrywają dla siebie nowe pokolenia odbiorców.

The Stubs

Wystąpi w:

The Stubs

The Stubs to warszawski zespół, swoją muzykę nazywający niskobudżetowym rock'n'rollem. Na koncie mają LP "The Stubs" (2011, Antena Krzyku), EP "Kill Yourself" (2012, Instant Classic) oraz LP "Second Suicide" (2013, Instant Classic). 14 listopada 2014 premierę miał ich trzeci long play - "Social Death By Rock 'N' Roll". Zespół nieustannie koncertuje w kraju i zagranicą zaczynając od małych klubów i skłotów na dużych scenach festiwalowych kończąc. W sierpniu ich występ zarejestrowała kultowa rozgłośnia KEXP z Seatle.

Tomasz Organek

Tomasz Organek

Gitarzysta, kompozytor, producent, autor tekstów i opowiadań. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na swoim koncie ma również studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider i założyciel grupy ORGANEK, której debiutancki album Głupi (2014) osiągnął status platynowej płyty oraz otrzymał nominację do Fryderyka 2015 za Najlepszy Album Rock. Laureat Fryderyka 2006 w kategorii Nowa Twarz Fonografii wraz z zespołem SOFA. Tomasz Organek jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego czy Nagrody Offensywy Trójki - Szczoty 2015. Uczestnik cyklu Nowe Męskie Granie 2014 oraz Męskie Granie 2015.

Tribute to HEY

Wystąpi w:

Tribute to HEY

RYSY feat.: REBEKA, XXANAXX, KEV FOX, AGYNESS B. MARRY, MIUOSH – to artyści, których zobaczymy na scenie Męskiego Grania w specjalnym koncercie - mini hołdzie dla twórczości zespołu Hey. Podczas tego wydarzenia na jednej scenie spotkają się różne osobowości muzyczne, poruszające się w nieco odmiennych stylistykach. Wykonawcy zaprezentują kompozycje HEY w zupełnie nowych aranżacjach i interpretacjach. HEY - na polskiej scenie muzycznej jest od niemal ćwierćwiecza. Na koncie mają tyle dobrych płyt, że określenie ich mianem kultowego zespołu jest wręcz niezbędne. Wciąż jednak odkrywają nowe muzyczne horyzonty, wciąż zaskakują. Każdy ich koncert to gwarancja uczty dla uszu i duszy, a każda płyta, to coś nowego. Zmieniają stylistykę i eksperymentują. Teksty ich utworów są mądre i przemyślane. W kwietniu br. wydali kolejny studyjny album pt.: „Błysk”. „Błysk” zyskał już status „Złotej płyty", a single „Prędko, prędzej” oraz „Historie” dotarły na szczyty list przebojów m.in. legendarnej LP3. RYSY - autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko. Działający od zaledwie półtora roku duet albumem "Traveler" zdążył już solidnie zaznaczyć swoją pozycję na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Zespół otrzymał liczne wyróżnienia (m.in. Artysta Roku według Aktivista, Debiut Roku według portalu Muno.pl, nominacja do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Debiut Roku) i występuje na najważniejszych festiwalach w Polsce i zagranicą. REBEKA - duet (Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny) łączy elektro-pop i kombinację słowiańskiej melancholii z taneczną energią. Minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim sprawiają, że słuchając utworów Rebeki płyniemy razem z dźwiękami. Niesamowity głos Iwony - jednocześnie delikatny i zdecydowany - potrafi niebezpiecznie zauroczyć, a urok analogowych instrumentów z lat 70. I 80. plus charakterystyczne aranżacje i styl, który utworom nadaje Bartek, sprawiają, że Rebeka jest rozpoznawalna od pierwszych nut. W marcu ukazała się druga płyta Rebeki „Davos”. Singlem promującym krążek jest „Perfect Men”. XXANAXX - to duet z Warszawy, który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michäl Wu. Wszystko zaczęło się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem, a Michał poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich ścieżki skrzyżowały się w 2012 i już po kilku miesiącach światło dzienne ujrzał debiutancki singiel duetu zatytułowany “Disappear”. W sierpniu 2013 roku nakładem wytwórni U Know Me Records ukazała się pierwsza ep-ka XXANAXXu, z której pochodzą także utwory “Broken Hope” i “Got U Under”. Wydany w barwach Warner Music Poland debiutancki album duetu zatytułowany “Triangles” ukazał się w maju 2014. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przed media, fanów oraz środowisko muzyczne, nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. To z niej pochodzą popularne single “Story”, “Stay” oraz “Garden”, znane z wielu anten radiowych oraz z najlepszych klubowych parkietów. Po zakończeniu w grudniu 2015 roku udanej trasy koncertowej po Polsce XXANAXX oddał się pracy nad ich oczekiwanym drugim albumem. Jej owoce fani duetu poznali w czerwcu, kiedy to swoją premierę miała płyta zatytułowana „FWRD“. Ten bardziej popowo zorientowany materiał to także pierwsze zderzenie XXANAXXU z polskojęzycznym repertuarem. KEV FOX – mimo, że w Polsce stał się szerzej znany po sukcesie albumu SMOLIK // KEV FOX, za który artyści odebrali Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa, to Kev miał już u nas fanów dużo wcześniej. Publiczność pokochała go wraz z wydaniem solowego albumu "King For a Day". Kev upodobał sobie polską publiczność do tego stopnia, że za każdym razem kiedy koncertował, dbał o to, aby trasa koncertowa miała swój przystanek również w Polsce. Podczas jednej z nich poznał Smolika. Muzyki, którą tworzy Kev nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Świetne teksty, mocny, wyrazisty i pełen melancholii wokal oraz odrobina tajemnicy, która ciągnie się za artystą powoduje, że obcowanie z jego muzyką to ciągłe odkrywanie… AGYNESS B. MARRY - Śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty. Na koncertach towarzyszy jej wyłącznie perkusja i bas. Jej debiutancki album: „Agyness B. Marry”, to 12 brudnych, rockowych utworów przesiąknięty ciężkim gitarowym brzmieniem i kobiecą wrażliwością. Wystąpiła na kilku dużych festiwalch w tym m.in. na głównej scenie festiwalu w Jarocinie. Grała także jako support przed Arturem Rojkiem, Brodką, , Hey'em, Skubasem czy Ballet School. MIUOSH - raper i producent muzyczny. Jego pierwszy solowy album „Projekcje” pojawił się w 2007 roku, jednak sukces i to platynowy przyniosła mu płyta „Prosto przed siebie” (2012), co sprawiło, że nowi fani Miuosha odkopali starsze produkcje i wydany wcześniej album „Piata strona świata” pokrył się złotem. Kolejna platyna to „Pan z Katowic” (2014). W 2015 roku Miuosh i Radzimir Dębski wystąpili wspólnie w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Raper i kompozytor stworzyli rewelacyjną mieszankę muzyki symfonicznej i hip-hopu. Intrygujące aranżacje Jimka i moc orkiestry sprawiły, że Miuosh stał się jeszcze bardziej wyrazisty. Koncert zarejestrowano i wydano album „2015” zawierający 13 utworów.

Włodi

Wystąpi w:

Włodi

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych raperów na polskiej scenie. Współzałożyciel legendarnej już grupy Molesta Evenement oraz projektu Parias.

Na swoim koncie ma 9 legalnie wydanych albumów, w tym 3 solowe wydawnictwa. Ostatni wydany w 2014r. longplay "Wszystko z dymem" uznany został przez słuchaczy i media, za jeden z najlepszych albumów ubiegłego roku. Warto wspomnień że na albumie zagościli tacy artyści jak: Evidence (Dilated Peoples), W.E.N.A, Małpa, Mielzky i Danny. Na scenie Artyście towarzyszy odpowiedzialny w 80% za produkcję myzyczną albumu - Dj B., co owocuje jednym z ciekawszych kooperacji mc-producent i niezwykle spójnym występem scenicznym. Obecnie duet pracuje nad planowym jesienią 2016 albumem „Wszystkie drogi prowadzą do dymu”.

Wojtek Mazolewski Quintet

Wystąpi w:

Wojtek Mazolewski Quintet

Wojciech Mazolewski - mówią o nim propagator jazzu. Basista, kompozytor, producent. Założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta. Lista jego muzycznych partnerów jest bardzo długa (m.in.: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych). Autor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Ostatni studyjny album zespołu pt .„POLKA" uzyskał status Złotej Płyty, a publiczność wypełniała sale w Europie na ponad 120 koncertach. Fenomen WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Portal JazzSoul.pl napisał: „Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.” To na występach „live" można poczuć moc „Polki” oraz usłyszeć jak jej historia pisze się ciągle na nowo. To popis muzycznego dream team’u Mazolewskiego z Joanną Dudą, Markiem Pospieszalskiego, Oskarem Toroka i Qbą Janickim. Najnowszym wydawnictwem zespołu jest winyl z remixami utworów pochodzących ze Złotej Płyty zatytułowany "Polka Remixed"

XXANAXX

Wystąpią w:

XXANAXX

XXANAXX to duet z Warszawy, który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michäl Wu.

Wszystko zaczęło się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem, a Michał poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich ścieżki skrzyżowały się w 2012 i już po kilku miesiącach światło dzienne ujrzał debiutancki singiel duetu zatytułowany “Disappear”. W sierpniu 2013 roku nakładem wytwórni U Know Me Records ukazała się pierwsza ep-ka XXANAXXu, z której pochodzą także utwory “Broken Hope” i “Got U Under”. Dzięki temu wydawnictwu zespół otrzymał zaproszenia na festiwale Open’er, Audioriver, Selector, Malta czy też brytyjski The Great Escape. Do tego doszły koncerty w czołowych klubach w całych kraju. Efektem był tytuł “debiut roku 2013” przyznany zespołowi przez portal Brand New Anthem. Portal Muno.pl z kolei w 2014 roku nagrodził XXANAXX jako “zespół roku”. Wydany już w barwach Warner Music Poland debiutancki album duetu zatytułowany “Triangles” ukazał się w maju 2014. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przed media, fanów oraz środowisko muzyczne, nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. To z niej pochodzą popularne single “Story”, “Stay” oraz “Garden”, znane z wielu anten radiowych oraz z najlepszych klubowych parkietów.

Po zakończeniu w grudniu 2015 roku udanej trasy koncertowej po Polsce XXANAXX oddał się pracy nad ich oczekiwanym drugim albumem. Jej owoce fani duetu poznali w czerwcu, kiedy to swoją premierę miała płyta zatytułowana „FWRD“. Ten bardziej popowo zorientowany materiał to także pierwsze zderzenie XXANAXXU z polskojęzycznym repertuarem.

Zamilska

Wystąpi w:

Zamilska

Jej debiutancka płyta „Untune” (2014) przebojem weszła na rynek, a singiel „Quarrel” w jedną noc sprawił, że błyskawicznie rozniosła się wieść o pojawieniu się w polskiej muzyce elektronicznej dziewczyny, która gra fenomenalnie. „Quarrel” Zamilska wrzuciła do sieci, ponieważ zaproszono ją na wrocławski Canti Illuminati Festival, prezentujący najciekawsze zjawiska w polskiej muzyce elektronicznej. Płyta „Untune,” to monotonny, nieustępliwy rytm techno i mięsisty, wibrujący bas, do tego idealne sample. Muzyka Zamilskiej jest „przybrudzona”, oscyluje pomiędzy elektroniką, world music i noisem. Drugi album artystki „Undone” (2016) jest wielowymiarowa. Czerpie inspiracje z różnych źródeł. Surowe brzmienia z rodzimego Śląska są precyzyjnie przeplecione orientalnymi nutami i przykurzone charakterystycznym industrialem. Zamilska występowała na Unsoundzie w Krakowie, Nowej Muzyce w Katowicach, Męskim Graniu w wspólnie z Marią Peszek, Open’air. Koncertowała na berlińskim CTM, a w maju 2015 roku zadebiutowała na Primavera Sound w Barcelonie. Na scenie Natalia emanuje energią a każdy jej koncert to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans. Jej muzyka była użyta została podczas pokazu mody Diora w Japonii. Stworzyła także oprawę muzyczną do pokazu mody „Hold The Rivers” projektanta Michała Szulca. Na zaproszenie radiowej Czwórki wspólnie z raperem Quebonafide nagrała utwór „Święty spokój” w ramach cyklu Żywy Gig.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Wystąpią w:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie- śląskiemu kompozytorowi i literatowi. Zespół obecnie nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego i artystycznego. Towarzysząca Stanisławowi Hadynie Elwira Kamińska przez wiele lat współtworzyła rozwój artystyczny Zespołu jako baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek i obyczajów.

Zespół przez dziesięciolecia dążył do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. „Śląsk” to łącznie blisko 300 osób, z czego ponad sto należy do zespołu artystycznego tworzonego przez chór, balet i orkiestrę. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy – łącznie dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na 5 kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, z której Zespół czerpie inspiracje już przeszło sześć dekad. Pochwalić się może również dorobkiem 11 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, wśród których znalazło się pięć Złotych Płyt, jedna Platynowa, a także kilka otrzymało nominację do „Fryderyka”- nagrody Akademii Fonograficznej. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.

DZIAŁALNOŚĆ KONCERTOWA
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. W swojej bogatej ofercie koncertowej posiada programy galowe, wokalno-instrumentalne, edukacyjne a także niepowtarzalne widowiska.