Syny to duet utworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Zadebiutowali w 2015 roku wydaną w wytwórni Latarnia Records płytą „Orient”, która wywołała wśród słuchaczy wiele emocji. „Nie zorientujesz się – będzie źle”– uprzedza w tytułowym numerze debiutanckiej płyty Piernikowski. Utwór jest jednocześnie kluczem do poznania synoskiej Filozofii Orientu. Cała płyta pełna jest ukrytych znaczeń i follow-upów, odkrywanych z każdym kolejnym odsłuchem. Poznajemy m.in. postać zafrapowanego Smutnego Syna, czy też utwory traktujące o nieporadności, drobnych porażkach, frustracjach, rodzinie oraz rapie. „Orient” kończy się katastroficznym utworem „Świnoujście”, którego tłem jest tragedia zatonięcia statku „Heweliusz”.
Kontynuacją Filozofii Orientu jest drugi album Synów. Wydana w 2018 roku płyta „Sen” to jednocześnie czwarta część Synoskiej Sagi, którą poprzedzają dwa solowe wydawnictwa członków duetu: Piernikowski – „No Fun” oraz 1988 – „Gruda”. Płytę otwiera „Nag Champa”, czyli krótka przypowieść o „przejściu na drugą stronę” znana w popkulturze z takich dzieł, jak choćby „Niekończąca się opowieść” Wolfganga Petersena. Utwór ten jest swego rodzaju bramą do świata synoskiej baśni, którą odkrywamy podczas odsłuchu albumu „Sen”. To jakby zbiór opowieści o przyjaźni, miłości, nienawiści, tęsknocie, przeciwnościach losu, przygodach i medytacji świata, gdzie proste losy bohaterów stają się lirycznymi mitami.
Syny stawiają na klimat. Ich twórczość to zjawisko emocjonalne, czego dowodem są wyjątkowe, spowite specyficzną synoską aurą koncerty. Od momentu debiutu Syny nieustannie szerzą swoją filozofię, występując m.in. na festiwalach Nowa Muzyka, Unsound, Off Festival, Up To Date, Colours of Ostrava, Fusion Festival, BoilerRoom oraz wielu innych, zdobywając sporą rzeszę wiernych fanów, których nazywają Delegatami Orientu.