Artyści Męskie Granie 2018

Andrzej Markowski

Andrzej Markowski

Kompozytor, instrumentalista, producent. Przez lata działalności współtworzył lub współpracował z takimi zespołami jak m.in. Funny Hippos, Tumbao, Moonlight, Ocean, Flapjack, Hurt czy Apteka. W latach 2006-2017 był basistą zespołu Jamal, z którym nagrał trzy płyty, a dwie z nich również wyprodukował („Urban Discotheque” i „Miłość”). Od 2004 roku związany jest z zespołem Krzysztofa Zalewskiego, w którym komponuje muzykę oraz gra na basie i klawiszach.

Baasch

Wystąpi w:

Baasch

Wokalista, producent, kompozytor, autor tekstów. Jeden z najbardziej cenionych i oryginalnych artystów na polskiej scenie alternatywnej i elektronicznej. Oba jego albumy studyjne zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach z najlepszymi rodzimymi płytami. Muzyka Baascha to hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienia i chwytliwe melodie. Sam pisze, komponuje i produkuje swoje nagrania. Wypracował rozpoznawalny styl, sprawnie poruszając się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem.Pracował z takimi artystami jak: Rysy, Bokka, Mary Komasa, Novika, Wojtek Urbański, Agim i wielu innych.

BARANOVSKI

Wystąpi w:

BARANOVSKI

Za projektem stoi Wojtek Baranowski, którego wielu pamięta z udziału w jednym z wokalnych talent show. Artysta dał się poznać także podczas koncertów grupy xxanaxx, z którą od dwóch lat występuje jako klawiszowiec i gitarzysta. Przyszedł jednak czas, aby ten młody wokalista, muzyk i autor tekstów na nowo zaczął pisać swoją własną, autorską historię. Debiutancki singiel BARANOVSKIEGO zatytułowany „Dym” już od wielu tygodni nie schodzi z playlist dziesiątek stacji radiowych w Polsce. Równie ciepło przyjęte zostały jego dwa inne opublikowane już utwory – „Mamo” i „Hey”.

Barbara Wrońska

Wystąpi w:

Barbara Wrońska

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od wielu lat współtworzy zespół Pustki, jest również połówką siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Sama komponuje i aranżuje muzykę.Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój całkowicie autorski, solowy materiał, którego jest również producentką. Pierwszy singiel zapowiadający płytę „Dom z Ognia” – „Nie czekaj” odbił się szerokim echem w mediach i spotkał z ciepłym przyjęciem przez fanów muzyki. Barbara w swoich utworach przeprowadza słuchaczy przez prywatne historie za pomocą różnorodnych brzmień, faktur, zmysłowości głosu, czasem także zadziorności, by pokazać obraz pięknej, pełnej życia kobiety, która śpiewa to, co czuje.

Bass Astral x Igo

Wystąpią w:

Bass Astral x Igo

Duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnoszą do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Ich koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. Duet ma na kocie dwa długogrające albumy. W marcu bieżącego roku muzycy wyruszyli w trasę, by promować ostatni z nich – „Orell”. Wiosną odbyła się również mini trasa projektu Bass Astral x Igo Orchestra, w którym artyści połączyli elektroniczne brzmienia z muzyką klasyczną.

COMA

Wystąpią w:

COMA

Zespół znany jest fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu.Grupa powstała w 1998 roku, a w maju 2004 wydała swój pierwszy album pt. „Pierwsze Wyjście z Mroku”, który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków, branżę i – co najważniejsze – przez publiczność. Płyta została nagrodzona m.in Fryderykiem w kategorii: „Album Roku – Rock”. Przez kolejne lata zespół wydał pięć płyt studyjnych, z których trzy pokryły się platyną i złotem oraz trzy wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota Płyta). COMA wydała także dwa albumy angielskojęzyczne: „Excess” oraz „Don’t Set Your Dogs On Me”, które ukazały się na całym świecie. W 2017 roku w sklepach pojawił się ostatni album zespołu – „Metal Ballads vol.1”, na którym znalazły się utwory utrzymane w konwencji publicystyczno-erotycznej z mocnym, rockowym sznytem.

COMA "Czemu nas tam nie ma"

Wystąpią w:

COMA "Czemu nas tam nie ma"

„Czemu nas tam nie ma”, czyli tytuł koncertu specjalnego zespołu COMA jest cytatem z utworu „Wędrówka” znajdującego się na soundtracku filmu animowanego „Jacek i Placek o dwóch takich co ukradli księżyc”. Koncert jest symboliczną wędrówką do krainy dzieciństwa, gdzie spełniały się sny, jest też uhonorowaniem pierwszych niekoniecznie świadomych inspiracji muzycznych. Piosenki z filmów dla dzieci wypełniały nas swoimi dźwiękami, gdy szliśmy do kina, a potem przez lata były naszymi towarzyszami – okazuje się, że w polskich filmach dla dzieci jest całe mnóstwo świetnie zagranej i dobrze skomponowanej muzyki z tekstami, które zawierają uniwersalny przekaz, nie zawsze skierowany jedynie do dzieci. Faktem jest również, że z upływem czasu te stare utwory z „Pana Kleksa”, „Pana Samochodzika”, czy programu telewizyjnego „Przybysze z Matplanety” straciły trochę swoją siłę rażenia. Muzycy postanowili je wypolerować i podać w nowych tripowych aranżacjach, które być może sprawią, że te małe dzieła zaczną żyć na nowo, choćby jedynie na potrzeby tego specjalnego wieczoru.

DARIA ZAWIAŁOW

Wystąpi w:

DARIA ZAWIAŁOW

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. DARIA ZAWIAŁOW otrzymała również dwie nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach „Fonograficzny debiut roku” oraz „Album roku alternatywa”.

Dawid Podsiadło

Wystąpi w:

Dawid Podsiadło

Wokalista, który porywa publiczność swoim wyjątkowym głosem oraz niebanalnymi i często zaskakującymi tekstami. Jego debiutancki album – „Comfort and Happiness” wydany w 2013 roku spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony fanów, jak i krytyków muzycznych. Krążek przyniósł artyście aż 4 Fryderyki i zyskał status diamentowej płyty, sprzedając się w nakładzie prawie 200 000 egzemplarzy. W 2014 roku ukazało się wydawnictwo, które Dawid nagrał wspólnie ze swoją macierzystą formacją, czyli przyjaciółmi ze szkoły średniej – Curly Heads. Płyta „Ruby Dress Skinny Dog” pełna ostrego gitarowego grania zebrała doskonałe recenzje i sprawiła, że wokal Dawida usłyszeli zupełnie nowi słuchacze. Drugi solowy album – „Annoyance and Disappointment” przypieczętował wysoką pozycję wokalisty w gronie młodych polskich artystów, ponownie uzyskując status diamentowej płyty. Z końcem 2016 roku, po wyprzedaniu dwóch tras dla ponad 40 000 fanów, Dawid zapowiedział krótkie zawieszenie działalności koncertowej. Teraz, po ponad rocznej przerwie, muzyk powraca do grania na żywo i zaprezentuje swoją nową artystyczną twarz. Koncerty w ramach Męskiego Grania są zapowiedzią trasy koncertowej, która będzie towarzyszyła trzeciej solowej płycie Dawida i jest planowana na jesień tego roku.

EABS

Wystąpią w:

EABS

Wrocławski septet EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, jednocześnie wymykając się wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście. Artyści nieustannie przeciwstawiają się utartym muzycznym standardom, interpretując jazz w swój autorski sposób. Zespół jest polską odpowiedzią na powiew wiatru płynący z Los Angeles przez Londyn. Debiutancki krążek EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

FISZ EMADE TWORZYWO

Wystąpią w:

FISZ EMADE TWORZYWO

FISZ EMADE TWORZYWO to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich zespołów. W ciągu ostatnich 15 lat wydali dziesięć płyt utrzymanych w bardzo różnorodnej stylistyce. Jako pierwsi na takim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie.

Hubert Tas & The Small Circle

Wystąpią w:

Hubert Tas & The Small Circle

Liderem projektu jest Hubert Tas, utytułowany DJ oraz producent, związany z muzyką od kilkunastu lat. Na swoim koncie posiada Wicemistrzostwo i II Wicemistrzostwo Świata DJ-ów IDA w kategorii Show (2011, 2016). Jest także dwukrotnym Mistrzem Polski w tej samej kategorii (2011, 2016). Hubert to również współautor czterech albumów: „Passion, Music, Hip-Hop” (2011), „Time To Build” (2013), „Roots” (2015) oraz „Mechanism” (2016), który został nagrany wspólnie z grupą muzyków tworzących zespół The Small Circle. Materiał zawiera dziewięć instrumentalnych kompozycji, opartych o brzmienia instrumentów klasycznych w połączeniu z elektroniką i skreczem. Stelaż do wszystkich utworów stanowią sample z płyt winylowych, które Hubert wyszukał podczas swoich podróży do różnych zakątków świata, stąd na albumie można usłyszeć wiele orientalnych akcentów oraz oryginalnych dźwięków.

ILLUSION

Wystąpią w:

ILLUSION

Zespół ILLUSION powstał w Trójmieście zimą 1992 roku. Formacja wspólnie nagrała pięć albumów, po czym, po siedmiu latach koncertowania, będąc u szczytu popularności, nieoczekiwanie zawiesiła działalność. W kolejnych latach podjętych zostało kilka prób reaktywacji grupy. W 2012 roku stało się coś, w co nie zwątpili chyba tylko najwięksi optymiści. Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Tomasz Lipnicki, zajęty wtedy Lipali, dołączył do muzyków wiosną 2013 roku i wspólnie dokończyli to, co zostało zaczęte.Pod koniec 2017 roku odbyła się trasa koncertowa z okazji 25-lecia istnienia zespołu, a w 2018 roku został wydany szósty album studyjny grupy, zatytułowany „Anhedonia”.

Jarecki

Wystąpi w:

Jarecki

Raper, wokalista i członek zespołu muzycznego Kultórwa. Na swoim koncie ma również dwa albumy z DJ BRK – „Mucha nie siada” wydany w roku 2010 oraz „Punkt widzenia” wydany w roku 2014. W ubiegłym roku ukazał się najnowszy solowy album Jareckiego – „Za wysoko”. Sam artysta twierdzi, że to najbardziej osobisty i bogaty w różnorodne gatunki projekt muzyczny. Szczere teksty, niepodrabialny wokal, sekcje instrumentalne i umiejętne łączenie gatunków, nadaje całości energii i świeżości, tak pożądanej na polskim rynku. Producentem albumu jest DJ BRK, a całość została zrealizowana w opolskim Kurnik Studio, które Jarecki założył wraz z DJ BRK.

Jazz Band Młynarski-Masecki

Wystąpią w:

Jazz Band Młynarski-Masecki

Zespół grający przedwojenny polski jazz, tworzony w dwudziestoleciu międzywojennym przez wybitnych kompozytorów, takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. W XXI wieku pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia projekt odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych z międzywojnia. W repertuarze jazz-bandu znajdują się głównie utwory swingowe, w większości nieznane. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć czy emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób.

Kazik & Kwartet ProForma

Wystąpią w:

Kazik & Kwartet ProForma

Jedyny pięcioosobowy Kwartet w Polsce, a być może na świecie. Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, mandolina, instrumenty perkusyjne oraz perkusja. W marcu 2012 roku Kwartet zaprosił do współpracy Kazika Staszewskiego – wokalistę zespołu KULT, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten, w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego, kolejnymi koncertami w tym składzie, a ostatecznie powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik & Kwartet ProForma.

Kortez

Wystąpi w:

Kortez

Pochodzący z Iwonicza ewenement na polskiej scenie. W 2015 roku zadebiutował piosenką “Zostań”. Błyskawicznie zyskał rozgłos i sympatię zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa nieprzekombinowane piosenki o miłości i jej braku. Małomówny o ciepłym i przenikliwym spojrzeniu bardzo szybko stał się ponadpokoleniowym głosem w naszym kraju.

KRÓL

Wystąpi w:

KRÓL

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Jego znakiem rozpoznawczym stała się oszczędna forma bardzo krótkich piosenek, w których ważną rolę gra pojedyncze słowo, skojarzenie, przenośnia, każda fraza, dźwięk i pauza. Jego najnowszy album – „Przewijanie na podglądzie” to dziewięć numerów składających się na półgodzinny wgląd w równie poetycki jak naturalny, emocjonalny acz przyziemny, wewnętrzny świat artysty. Znany z jego wcześniejszych dokonań chłód grzeje się tu w cieple tropikalnych wręcz niekiedy perkusjonaliów, retro zabiegi wykorzystywane są na sposoby zupełnie nieprzewidywalne, a intymność naprawdę rzadko przyjmuje w piosenkach równie chwytliwe i bliskie formy.

Krzysztof Zalewski

Wystąpi w:

Krzysztof Zalewski

Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu swojej debiutanckiej płyty –„Pistolet” zniknął z pierwszego planu na scenie aż na 9 lat. W tym czasie szlifował warsztat i zdobywał doświadczenie, występując w zespołach: Nosowska, HEY, Muchy czy BRODKA. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „ZELIG”, która zebrała bardzo dobre recenzje i zapewniła mu liczne grono fanów. Ostatni autorski album Zalewskiego – „ZŁOTO” to kwintesencja filozofii, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Płyta przyniosła artyście 3 nominacje do Fryderyka 2017 i szybko pokryła się złotem. Najnowszym dziełem muzyka jest projekt „Zalewski śpiewa Niemena”, w którym wspólnie z doskonałymi muzykami, w tym Pauliną i Natalią Przybysz, brawurowo interpretuje utwory legendarnego Czesława Niemena.

Kuba Staruszkiewicz

Kuba Staruszkiewicz

Perkusista, kompozytor i producent. Od 1996 roku stale tworzy i współpracuje z artystami reprezentującymi odmienne muzyczne estetyki. Miał swój czynny udział w nagraniu trzydziestu pięciu wydawnictw płytowych, a także licznych ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych i radiowych oraz produkcji multimedialnych. Od 2001 roku przez ponad dekadę związany był z zespołem Pink Freud. Na przestrzeni tego okresu współpracował również z przedstawicielami trójmiejskiej sceny yassowej i jazzowej: Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Olem Walickim i Mikołajem Trzaską. Pracuje m.in. z Natalią Przybysz, Tomkiem Makowieckim, Smolikiem oraz Krzysztofem Zalewskim (projekt „Zalewski śpiewa Niemena”). W roku 2018 w postaci wydawnictw płytowych ukażą się jego dwa autorskie projekty. Na pierwszym z nich będzie można usłyszeć zinterpretowaną przez Staruszkiewicza twórczość kompozytora filmowego Janusza Hajduna, a na drugim – pod nazwą PAT JACOB – utwory i piosenki inspirowane folkiem i minimalizmem skandynawskim, które współtworzył wraz z Patem Stawińskim w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej, Marii Peszek, Natalii Przybysz i Natalii Grosiak.

KULT

Wystąpią w:

KULT

Zespół KULT powstał na początku 1982 roku w Warszawie. Swój pierwszy koncert zagrał 7 lipca tego samego roku w stołecznym klubie Remont. KULT jest prawdopodobnie jedynym zespołem w Polsce, który aktywnie i nieprzerwanie gra już od 35 lat. Polscy radiosłuchacze znają doskonale ponad 30 utworów formacji z najróżniejszych list przebojów. KULT zagrał do tej pory ponad 3000 koncertów, z których większość to ponad dwugodzinne spektakle.

L.Stadt

Wystąpią w:

L.Stadt

L.Stadt to łódzka grupa łącząca w swojej muzyce m.in. elementy rocka, power pop, country, surf i psychodelii.Od 2008 roku zespół wydał cztery, zróżnicowane stylistycznie albumy oraz zagrał setki koncertów w Polsce i na świecie. Jest również stałym gościem polskich i zagranicznych festiwali muzycznych (m.in. USA, Kanada, Rosja, Chorwacja, Serbia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja).

W 2017, po ponad trzyletniej przerwie, L.Stadt powrócił z nowym albumem „L.Story”. To znów materiał zaskakujący i różnorodny. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu – m.in. chór i brzmienia orkiestrowe. To także pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta zespołu – tematyka tekstów Konrada Dworakowskiego zbliża L.Story do Concept Albumu.

Utwór „Oczy Kamienic” – doskonale przyjęty zwiastun nowego wydawnictwa miał swoją radiową premierę 29 marca 2017. W recenzjach pojawiła się opinia, że L.Story to najlepszy i najdojrzalszy, jak dotąd, album zespołu. Obecnie, muzycy kończą prace nad nową płytą, której premiera przewidziana jest na koniec 2018 roku.

LAO CHE

Wystąpią w:

LAO CHE

LAO CHE powstało w 1999 roku w Płocku na bazie grupy Koli. Trudno jednoznacznie sklasyfikować muzykę, którą grają – to mieszanka m.in. rocka, elektroniki, funku i jazzu. Ich poprzednia płyta – „Dzieciom” pozwalała spojrzeć słuchaczom na świat oczami i dziecka, i dorosłej osoby. Teraz powracają z nowym wydawnictwem – „Wiedza o Społeczeństwie”. Na krążku sięgają do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych, które zostały jednak podane w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych.

Lech Janerka

Wystąpi w:

Lech Janerka

Muzyk rockowy, kompozytor, basista, autor tekstów. Na polskiej scenie rockowej pojawił się pod koniec lat 70. zakładając zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał legendarną płytę o tym samym tytule. Po odejściu z zespołu kontynuował działalności solową wydając 12 albumów. Artysta pozostaje jedną z najbardziej szanowanych postaci w polskiej branży muzycznej, a na każdą jego płytę z niecierpliwością wyczekuje grono wiernych odbiorców.

LĘK

Wystąpią w:

LĘK

Nowy zespół Tomasza „Mioda” Mioduszewskiego, współtwórcy Jamala oraz Kuby Galińskiego, muzyka i producenta znanego m.in. ze współpracy z Anią Dąbrowską, Anią Rusowicz i Kortezem. Piosenki, które znajdą się na pierwszej płycie muzyków to wymagający pop, zagrany z nerwem i niemal rockowym pazurem. Ich utwory mają bardzo różną energię, również tę duchową, a spajają je ciekawe aranżacje i charakterystyczny śpiew Mioda, opowiadającego historie, w których wielu bez trudu się odnajdzie.

Leski

Wystąpi w:

Leski

Leski czyli Paweł Leszoski, wokalista, gitarzysta, kompozytor, tekściarz. Debiutował albumem SPLOT w czerwcu 2015 roku i od tego czasu kojarzony jest z muzyką z pogranicza indie folk i dream pop. Jeszcze w tym samym roku otrzymał dzięki niemu „MATEUSZA TRÓJKI” w kategorii „Debiut”, a w marcu 2016 r. znalazł się wśród nominowanych do nagrody FRYDERYK, również w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Napisał wszystkie teksty, skomponował do nich muzykę i był również współproducentem krążka. 8 czerwca 2018 roku ukazał się jego drugi album o kontrowersyjnym tytule MIŁOŚĆ. STRONA B, który zrywa z dotychczasowymi stylistycznymi szufladkami i sygnalizuje, że Leski nie zamierza poddawać się wygodnym klasyfikacjom. Sięga po mocne elektryczne brzmienia, stare automaty perkusyjne, kultowe syntezatory z lat 80-tych i wyraziste, emocjonalne teksty. Leski bawi się wprawdzie sound designem, ale podskórnie można wyczuć neo-hippisowską aurę, która unosi się nad jego nowym wydawnictwem.

LIMBOSKI

Wystąpi w:

LIMBOSKI

LIMBOSKI to miłośnik analogowego sposobu nagrywania, który doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku. W 2010 roku wydał płytę „Cafe Brumba” z knajpowymi balladami, którą promował utwór „Piosenka dla mężatki”. Dwa lata później nagły zwrot w stronę estetyki lo-fi i bluesa w „Tribute to Georgie Buck”zapewnił mu nominację do Fryderyków 2012. W 2016 roku wydał album „One Man Madness” oraz płytę – „W trawie. I inne jeszcze młode”. W 2018 roku odbyła się premiera jego najnowszego wydawnictwa – „Poliamoria”, będącego najbardziej dojrzałym tekstowo i dopracowanym muzycznie materiałem w dotychczasowej karierze LIMBOSKIEGO. Na płycie znalazły się ostre, dynamiczne riffy gitarowe, ale też egzystencjalne w wymowie ballady podszyte duchem gospel czy country. LIMBOSKI, jak mało kto, bawi się polskim słowem, unika dosłowności, często trafiając przy tym w sedno.

Marcin Macuk

Marcin Macuk

Kompozytor, muzyk i producent współpracujący na stałe z zespołem HEY i POGODNO. Współtwórca ostatnich solowych płyt Nosowskiej („UniSexBlues”, „Osiecka”, „8”) oraz kompozytor muzyki do takich filmów jak „Chrzest”, „Moja Krew” czy „Demon”. Chętnie współpracuje przy projektach o zróżnicowanym spektrum gatunkowym – od Brodka Red Bull Bus, przez Polskie Legendy aż po MTV Unplugged. Przy Męskim Graniu pracował po raz pierwszy w 2012 roku, kiedy wspólnie z Katarzyną Nosowską stworzył utwór „Ognia!”.

Mela Koteluk

Wystąpi w:

Mela Koteluk

Mela wraca do grania na żywo i zapowiada kolejny rozdział swojej muzycznej kariery. Jeszcze w tym roku ma ukazać się trzeci solowy album artystki, którego przedpremierowe fragmenty usłyszymy podczas trasy Męskie Granie 2018. Mela zadebiutowała w 2012 roku albumem „Spadochron”, który przyniósł jej dwa Fryderyki i uzyskał status platynowej płyty, zyskując uznanie fanów i krytyków. Po dwóch latach intensywnego koncertowania, jesienią 2014 roku ukazała się druga, autorska płyta Meli pt. „Migracje”. Zapowiedział ją singiel zatytułowany „Fastrygi”, który bardzo szybko znalazł się w czołówkach list przebojów. Ostatnia trasa Meli, „Zmienne Tętno”, była zwieńczeniem 4-letniego maratonu koncertowego, po którym artystka zrobiła sobie przerwę.

MERY SPOLSKY

Wystąpi w:

MERY SPOLSKY

MERY SPOLSKY to muzyczny solo-performance i samozwańczy pop spolsky. Artystka sama pisze teksty, komponuje muzykę, produkuje i aranżuje utwory, a także projektuje ubrania i gra na gitarze. Czasem zdarzają się klawisze, ale tylko dlatego, że są czarno-białe. Moda MERY SPOLSKY to nieodłączny element jej występów. W kolekcjach występują trzy kolory: czarny, biały i czerwony. W 2017 roku nakładem Kayaxu ukazał się pierwszy album MERY SPOLSKY zatytułowany „Miło Było Pana Poznać”, który promował singiel o tym samym tytule. Za swój debiut MERY została nominowana do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: „Fonograficzny Debiut Roku” oraz „Album Roku Elektronika”.

Miro Kępiński

Wystąpi w:

Miro Kępiński

Producent, performer oraz utytułowany kompozytor muzyki filmowej. Za muzykę do filmu dokumentalnego „The Wounds We Cannot See” zdobył szereg wyróżnień w USA i Indiach (m.in. Best Original Music/Score podczas Los Angeles Independent Film Festival Awards oraz Award of Recognition – Music Score podczas Hollywood International Independent Documentary Awards). Na uwagę zasługują także projekty performatywne, w których Miro bierze udział jako muzyk i kompozytor, m.in projekt Sesilus, Festiwal Kina Niemego czy Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje realizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzyka artysty to połączenie minimalizmu z surowością północy oraz słowiańską melancholią wtopioną w klasyczne brzmienia. Podczas tegorocznej edycji Męskiego Grania Miro zagra w towarzystwie wiolonczelisty Michała Górki.

MUCHY

Wystąpią w:

MUCHY

Grupa rockowa powstała w 2004 roku w Poznaniu. Muzycy zadebiutowali świetnie ocenianym i szeroko komentowanym albumem „Terroromans”, uznanym za „Płytę Roku” przez słuchaczy PR3. W 2018 roku, po niemal dwóch latach koncertowej ciszy, poświęconych na projekty filmowe „Powracająca FALA” i „Reakcja łańcuchowa” artyści wracają w oryginalnej konfiguracji personalnej i nagrywają premierowy utwór „Obok ulic i miejsc”. Piosenka promuje jubileuszową reedycję „Terroromansu”, której towarzyszyć będą koncerty w całej Polsce.W ramach XERROROMANS TOUR MUCHY przypomną w całości swój fonograficzny debiut.

Natalia Przybysz

Wystąpi w:

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz jest powszechnie znana jako wokalistka polskiego zespołu soulowego i R&B Sistars. Równie interesujące są jednak jej dokonania solowe. Latem 2012 roku nagrała płytę z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Projekt został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Ich uznanie oraz duża frekwencja publiczności na koncertach przyczyniły się do wydania albumu „Kozmic Blues; Tribute to Janis Joplin” w czerwcu następnego roku. Album ten okazał się inspiracją do nagrania kolejnego krążka Natalii Przybysz – „Prąd”, który osiągnął status platynowej płyty. W 2015 roku Natalia otrzymała nagrodę Fryderyka w dwóch kategoriach – „Album Roku” za krążek „Prąd” oraz „Singiel Roku” dla utworu „Miód”. W maju odbyła się premiera singla „Światło nocne” zapowiadającego kolejny album Natalii Przybysz o tym samym tytule, którego premiera miała miejsce 1 września 2017 roku. W 2018 roku Natalia otrzymała za tę płytę nagrodę Fryderyka w kategorii „Album Roku Pop”.

New People

Wystąpią w:

New People

Grupę tworzy siedem osób połączonych miłością do pisania piosenek i śpiewania na wiele głosów. W skład zespołu wchodzą muzycy znani m.in. z The Car IsOnFire, MagnificentMuttley, CrabInvasion, Drekoty, AlaZaStary, EricShovesThem In His Pocket. 2018 rok przyniósł pierwszy album zespołu. Debiut New People jest jak koktajl truskawkowy, tylko że zamiast truskawek jest amerykański soft-rock z lat 70-tych oraz muzyka disco z przełomu lat 70- tych i 80-tych. Dziesięć dojrzałych piosenek przesiąkniętych jest rozgrzewającym bujaniem i kolorowymi harmoniami wokalnymi. Wszystkie utwory układają się w mini-historię o rozstaniu, samotności i pozytywnym wychodzeniu z życiowych zakrętów. Są jednocześnie wcieleniem idei muzyki otwartej, inkluzywnej, angażującej i przepełnionej tanecznym drajwem.

niXes

Wystąpi w:

niXes

niXes to nowatorski projekt wokalistki i kompozytorki Ani Rusowicz, nawiązujący stylistyką do klimatów neo-hippie. Połączenie elektroniki z elementami rocka psychodelicznego powodują unikatowość i oryginalność tej muzyki, nie tylko na rodzimym rynku muzycznym.W twórczości niXes słychać inspiracje sceną australijską i takimi zespołami jak TameImpala czy Pond. Ciekawym zaskoczeniem jest to, że artystka kojarząca się silnie z bigbitowym brzmieniem, tu sięgnęła po zupełnie odmienne środki artystycznego wyrazu. Nawet dla wprawionego ucha słuchacza lub fana twórczości Ani, odbiór tej muzyki może być wyzwaniem i zaskoczeniem. Z drugiej zaś strony mimo odważnego kroku, jaki podjęła artystka, jej alter ego, czyli niXes jest spójnym i konsekwentnym posunięciem. Nietypowości projektowi dodają też teksty w języku angielskim, silnie nawiązujące do tematyki kosmosu i metafizyki.

NOSOWSKA

Wystąpi w:

NOSOWSKA

Kłopotliwe jest przedstawianie Katarzyny Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko HEY ma wolne, NOSOWSKA solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza. Obecnie pracuje z Michałem FOX Królem nad swoim kolejnym solowym albumem. Część nowego materiału będzie można usłyszeć już na letnich koncertach NOSOWSKIEJ. Jej przedsmak można było już poczuć słuchając ostatniego nagrania artystki – „Ja pas!”.

ØNA

Wystąpi w:

ØNA

ØNA jest silna.
ØNA się nie boi.
ØNA chce ci coś powiedzieć.
ØNA walczy o siebie.
ØNA walczy o ciebie i o mnie.
ØNA myśli.
ØNA czuje.
ØNA kocha.
ØNA jest.

ØRGANEK.

Ideą koncertu jest wysłuchanie głosu kobiet, które z właściwą sobie ekspresją i siłą zaprezentują swój punkt widzenia na temat otaczającego nas świata. Artystki zaproszone do wzięcia udziału w koncercie prezentują szerokie spektrum artystyczne działając w różnych obszarach sztuki. Głosowi kobiet towarzyszy akompaniament zespołu ØRGANEK.

ØRGANEK

Wystąpią w:

ØRGANEK

Formacja ØRGANEK powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako power trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze w tym samym roku grupa wydała swój debiutancki album – „Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce, zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W październiku 2016 roku ukazał się drugi album grupy – „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu, a z drugiej – niezaprzeczalny krok naprzód. Na płycie zespół po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX wieku, ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej, dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W 2017 roku zespół ØRGANEK otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku Rock” za płytę „Czarna Madonna” oraz w kategorii „Utwór Roku” za piosenkę „Mississippi w Ogniu”.

Olek Świerkot

Olek Świerkot

Gitarzysta i producent związany z Jazzboy Records. Producent płyt „Bumerang” oraz „Mój Dom” Korteza. Gra w zespole Dawida Podsiadło. Członek zespołów Twisterella, Ladislav i Miss Polski. Współpracował i nagrywał z wieloma polskimi artystami, takimi jak: Tomasz Makowiecki, Daniel Bloom, Graftmann, Igor Herbut czy Ania Dąbrowska.

Pat Stawiński

Pat Stawiński

Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i realizator dźwięku. Od 1994 roku związany jest z trójmiejską sceną muzyczną. Współzałożyciel grupy Homosapiens. Na stałe wspomaga takich artystów jak: Loco Star, Kobiety, Maria Peszek, Nawrocki Folk Computer Band, Fox, Basia Wrońska, Natalia Przybysz oraz projekt„Zalewski śpiewa Niemena”. Obecnie, wraz z Kubą Staruszkiewiczem, pracuje nad autorskim albumem, który ukaże się jesienią tego roku pod nazwą PAT JACOB. Na płycie duetu znajdą się kompozycje z udziałem Katarzyny Nosowskiej, Natalii Przybysz, Marii Peszek oraz Natalii Grosiak.

PINK FREUD 20 LAT

Wystąpią w:

PINK FREUD 20 LAT

PINK FREUD będzie na tegorocznym finale Męskiego Grania w Żywcu świętować specjalnym koncertem 20-lecie istnienia. Stworzona w 1998 roku przez Wojtka Mazolewskiego formacja PINK FREUD to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie. Grupa przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne, ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n'bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. Kwartet ten od lat jest najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdza swoim licznym przybyciem publiczność podczas wielu koncertów na czterech kontynentach. PINK FREUD gra szalone koncerty od Japonii, Chin i Korei Południowej przez Wielką Brytanię, Niemcy, Portugalię, Maroko po Kolumbię, Brazylię, Argentynę, Chile czy Meksyk.

POGODNO

Wystąpią w:

POGODNO

Utworzone w 1996 roku w Szczecinie POGODNO to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. Grupa od dnia powstania wielokrotnie zmieniała skład i miejsce tworzenia. Obecnie koncertuje w składzie: Jacek Szymkiewicz, Michał Pfeif, Marcin Macuk i Jarosław Kozłowski, który porywa publiczność na koncertach. W 2017 roku ukazał się ostatni album formacji – „Sokiści chcą miłości”, na którym muzycy fenomenalnie igrają z absurdem i groteską.

RALPH KAMINSKI

Wystąpi w:

RALPH KAMINSKI

Wokalista, autor tekstów oraz kompozytor. Tworzy autorską muzykę, nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. W wypadku tego artysty, określenie „idzie jak burza” należałoby zastąpić stwierdzeniem „idzie jak morze”. Od momentu wydania w 2016 roku debiutanckiego albumu „m o r z e” kariera RALPHA rośnie wprost proporcjonalnie do miesięcy dzielących słuchaczy od premiery płyty. Im dalej, tym większa popularność. Znajdujące się na płycie utwory to spójny, bardzo osobisty materiał, stworzony w całości przez artystę. Jego muzyka jest dojrzała, głęboka i poruszająca, głównie dzięki różnorodnemu, wymykającemu się oczywistym klasyfikacjom wokalowi.

Rosalie.

Wystąpi w:

Rosalie.

Twórczość Rosalie. to efekt własnych muzycznych poszukiwań w odpowiedzi na coraz szerzej eksplorowane trendy we współczesnej muzyce R’n’B. Artystka czerpie zarówno z klasycznego hip-hopu, jak i nowej elektroniki. W styczniu ukazał się jej pierwszy album długogrający. Przy krążku „Flashback”pracowała czołówka producentów z polskiej sceny niezależnej. To właśnie współpraca z nimi i wspólny czas spędzony w studio z Envee'm, pozwoliła Rosalie stworzyć spójny, emocjonalny album, który nawet jeżeli ominie playlisty topowych stacji radiowych, zagości w osobistych odtwarzaczach słuchaczy na długo.

Snowman

Wystąpią w:

Snowman

Dla scharakteryzowania muzyki tego zespołu użyto już wielu określeń: post rock, jazz, elektronika, trans jazz, rock progresywny, psychodelia, gitarowa alternatywa lub po prostu eksperyment. Snowman zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 2008 roku krążkiem „Lazy”, który został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków. Drugą płytą „The Best Is Yet To Come” Snowman pokazał swoje nowe oblicze – zdecydowanie bardziej piosenkowe, melodyjne i dynamiczne. Muzycy udowodnili, że potrafią z pasją eksploatować nowe obszary i wciąż twórczo poszukują nowych form ekspresji. W 2017 roku muzycy powrócili z płytą „Gwiazdozbiór”, w całości polskojęzyczną. Nowy album to zbiór utworów pełnych emocji, melodii i tego, co prawdziwe.

SONAR

Wystąpią w:

SONAR

W skład zespołu SONAR wchodzą wokalistka Lena Osińska, odpowiadający za muzykę Łukasz Stachurko, grający na instrumentach perkusyjnych Rafał Dutkiewicz oraz klawiszowiec Artur Bogusławski. Półtora roku po debiutanckich „Pętlach” SONAR wraca z 11 premierowymi utworami na płycie „Torino”. Na krążku usłyszeć można nie tylko Lenę po raz pierwszy śpiewającą po angielsku, ale także gości, w tym m.in. HOLAKA i Milesa Bonny’ego. Nowy album ukazuje bardziej taneczne i klubowe oblicze zespołu.

Sonbird

Wystąpią w:

Sonbird

Zespół Sonbird tworzy czwórka przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku, trafnie opowiadają o emocjach i przekładają je na muzykę. Ich dotychczasowy dorobek sprowadza się do szybko zapracowanej opinii świetnego zespołu koncertowego. Debiutancka płyta, której możemy spodziewać się jeszcze w tym roku, zapewne wyniesie zespół wysoko. Cała tajemnica polega na zgrabnych, indierockowych piosenkach, wykonanych z rzadko spotykanym zaangażowaniem. Ich single„Ląd” oraz „Głodny” trafiły na główne playlisty lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych, zbierając przy tym masę pozytywnych komentarzy.

Ted Nemeth

Wystąpią w:

Ted Nemeth

Ted Nemeth powstał latem 2010 roku w Łodzi, w garażu, który nie chce z nich wyjść, choć oni wyszli z niego już dawno. Ich muzyka to spotkanie energii z nostalgią, brudu łódzkich kamienic i czystego szaleństwa zamkniętego w formie, która może zarazem zachwycać, jak i wprowadzać niepokój. Lider zespołu, Patryk Pietrzak, w swoich tekstach trafia w sedno problemów swojego pokolenia. Czasem jednak pozostawia wszystko w stanie skrajnego dyskomfortu, z całą gamą pytań bez jednej, właściwej odpowiedzi. Ted Nemeth to nie zespół dla każdego, choć każdy powinien go posłuchać i zrozumieć. Na swoim koncie mają dwa wydawnictwa „Ostatni Krzyk Mody” (SP Records) oraz „CTRL-C” (MysticProduction) świetnie oceniane przez dziennikarzy muzycznych. Ich debiut na Męskim Graniu z pewnością utkwi Wam w pamięci.

THE DUMPLINGS Orkiestra

Wystąpią w:

THE DUMPLINGS Orkiestra

THE DUMPLINGS to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i zapadające w pamięć melodie. Młodzi artyści mocno stawiają na elektronikę w duchu nowych brzmień, ale nie zapominają o chwytliwych piosenkach, charakterystycznych dla twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Błyskotliwy debiut THE DUMPLINGS w 2013 roku sprawił, że ich muzyką zainteresowały się największe wytwórnie w Polsce. Za album „No Bad Days” duet otrzymał w 2014 roku Fryderyka w kategorii „Debiut”. Rok później na rynku pojawił się ich drugi krążek – „Sea You Later”, który uzyskał status Złotej Płyty.

The Freuders

Wystąpią w:

The Freuders

The Freuders to minimalistyczny kolektyw muzyczny stawiający na solidność sekcji rytmicznej, zalany gitarowym sosem i doprawiony szczyptą charyzmatycznych wokali. Właśnie powracają z nową epką – „Omniform”, stanowiącą połączenie czterech atomów, które oddaliły się od siebie, by ponownie zderzyć się i wygenerować jeszcze większą siłę rażenia. Na ostatnim wydawnictwie warszawiaków słychać mocne wpływy gitarowego grania lat 90-tych. Podobnie, jak przy poprzedniej płycie zespół zrezygnował ze sterylnych warunków profesjonalnego studia oraz opieki zewnętrznych realizatorów.

Tribute to Kazik

Wystąpią w:

Tribute to Kazik

FISZ EMADE TWORZYWO specjalnie na scenę Męskiego Grania przygotowują koncert będący hołdem dla twórczości jednego z najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej – Kazika. Podczas tego wydarzenia bracia Waglewscy wraz z zaproszonymi na tę okazję wyjątkowymi artystami, zaprezentują kompozycje z solowych albumów Kazika w zupełnie nowych aranżacjach i interpretacjach.

Tribute to Lech Janerka

Wystąpią w:

Tribute to Lech Janerka

Wspólny projekt A_GIM-a (Oszibarack, Nervy, Blooma) oraz Wojtka Urbańskiego (Rysy) to swoisty hołd złożony jednej z najbarwniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej. Producenci, na co dzień poruszający się w klubowych brzmieniach, podejmą próbę transkrypcji twórczości Lecha Janerki na współczesny język technologii. Specjalnie przygotowany na Męskie Granie repertuar obejmie zarówno solowe utwory wokalisty, jak też kompozycje stworzone wraz z grupą Klaus Mitffoch.

Zalewski śpiewa Niemena

Wystąpi w:

Zalewski śpiewa Niemena

Zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice – pół wieku od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” i 30 lat od pierwszego występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie, dlatego zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza.Muzyk podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił utworów Niemena do góry nogami– raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych artysty, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności i energię.Trudno dziś orzec, czy „Zalewski śpiewa Niemena” jest bardziej płytą Zalewskiego czy Niemena, ale ponad wszelką wątpliwość nie udałoby się dokonać niemożliwego, gdyby nie znakomity zespół w składzie: Jurek Zagórski (gitara, MPC, produkcja, miks), Natalia Przybysz (chórki), Paulina Przybysz (chórki), Tomasz Duda (saks, flet, tamburyn), Kuba Staruszkiewicz (perkusja, przeszkadzajki), Patryk „Pat” Stawiński (bas, klawisze) i Jarek Jóźwik (organy Rhodesa, syntezatory).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.